Na portalu pomocsieliczy.pl ruszyła zbiórka pieniędzy na nowoczesny ambulans. Nowa karetka dla Centrum Zdrowia Dziecka to koszt 350 tysięcy złotych. Do tej pory udało się zebrać 5 procent potrzebnej sumy.

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie zbiera w internecie pieniądze na zakup nowych karetek. Te, którymi placówka dysponuje nie spełniają potrzebnych standardów. Karetki w służbie Centrum Zdrowia Dziecka to nie tylko jeżdżące sale reanimacyjne, ale również auta transportu sanitarnego do przewozu chorych i niepełnosprawnych, w tym noworodków w inkubatorach, a także do transportu leków i zindywidualizowanych odżywek do karmienia pozajelitowego.

Każda z karetek CZD, jeżdżąc po całej Polsce, tygodniowo pokonuje średnio 6 tysięcy kilometrów. Nie mają wolnych weekendów, urlopów ani świąt. Nie są w trasie tylko wtedy, kiedy są popsute. Na szczęście dla chorych dzieci nie zdarza się to często, gdyż kierowcy i mechanicy bardzo dbają o powierzone im wozy. Dokonują cudów, żeby nie tylko jeździły, ale były sprawne i bezpieczne. Jest to coraz trudniejsze i coraz częściej potrzebny jest właśnie cud, bo niektóre z tych aut przejechały już ponad pół miliona kilometrów.

Nowa karetka dla Centrum Zdrowia DzieckaBazowy samochód dostawczy, na fundamencie którego można stworzyć karetkę, kosztuje powyżej 120 tysięcy złotych. To nawet nie jest połowa ceny, bo przecież potrzebne jest jeszcze wyposażenie. Najdroższa ze wszystkiego jest zabudowa przedziału medycznego szczególnie, jeśli ma służyć w neonatologii. Same podłączenia dostępu do gazów medycznych to majątek. Spore koszty to również urządzenia do dezynfekcji pojazdu.
Osobne wydatki to sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz pozostałe oznaczenie zgodne z ustawą o ruchu drogowym.

Aby samochód został dopuszczony do pracy zgodnie z jego funkcją, musi przejść dodatkowe przeglądy certyfikujące jego przeznaczenie jako pojazd sanitarny. Certyfikaty otrzymuje się odpłatnie i nie kosztuje to mało.

Zbiórka prowadzona jest TUTAJ. Istnieje również możliwość przekazania 1% podatku z przeznaczeniem na zakup karetki. W formularzu PIT należy w rubryce 308 wpisać numer KRS 0000140007, a w rubryce 310 wpisać cel szczegółowy "Karetka dla CZD".


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!