Nowa podstawa programowa w szkołach. Dzieci będą uczyć się m.in. gry w szachy Nowa podstawa programowa w szkołach. Dzieci będą uczyć się m.in. gry w szachy

Nowa podstawa programowa w szkołach. Dzieci będą uczyć się m.in. gry w szachy (© Pixabay.com CC0 Public Domain)

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska złożyła podpis pod rozporządzeniem o nowej podstawie programowej w szkołach podstawowych. Dzieci będą wkrótce obowiązkowo uczyły się m.in. podstaw gry w szachy oraz pieśni patriotycznych.

Zmiany, które wejdą w życie 1 września, zakładają m.in. wyodrębnienie nauczania matematyki w klasach I-III. Tam nauczyciele zgłaszali zastrzeżenia, co do sensu zintegrowanej edukacji najmłodszych z innymi przedmiotami.

- Podstawy programowe, które zostały podpisane, są nowoczesne, choć szanujące przeszłość i historię. To podstawy, w których oddajemy wolność realizacji podstawy programowej nauczycielowi. Pokazujemy, że na każdej lekcji można i trzeba pracować projektem, by wzmacniać te kompetencje, na których nam bardzo zależy - mówiła Anna Zalewska.

Zobacz też: Oto nowy, e-dowód osobisty. Będzie można nim płacić i zapisywać się do lekarza

Nowa podstawowa programowa większy nacisk kładzie także na nauczanie języków obcych. Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który kierował zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie podstawy programowej do nauczania obcych języków, zwrócił uwagę na wprowadzenie nieprzerwanej i systematycznej nauki pierwszego obcego języka przez 12 lub 13 lat, czyli od I klasy szkoły podstawowej do końca szkoły ponadpodstawowej oraz naukę drugiego obcego języka przez 6 lub 7 lat, czyli od klasy VII szkoły podstawowej.

Najwięcej emocji wzbudził tradycyjnie kanon lektur, z którymi uczniowie szkół podstawowych będą musieli się obowiązkowo zapoznać podczas swojej edukacji, chociaż zmian w tym zakresie jest niewiele. W klasach IV-VI do listy lektur obowiązkowych dopisano m.in. "pieśni i piosenki patriotyczne".

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Na początku zaczną obejmować uczniów klas I, IV i VII szkoły podstawowej, która wraca do swojego poprzedniego wydłużonego formatu.


Zobaczcie też: Warszawa z wysokości. Przyjrzeliśmy się Pałacowi Kultury i... znaleźliśmy pewien szczegół

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!