Kolejne karetki warszawskiej stacji pogotowia Meditrans będą wyposażone w defibrylatory z modułem transmisji danych kardiologicznych z karetki do oddziału kardiologicznego. Zarząd Województwa Mazowieckiego zadecydował o przekazaniu 450 tys. zł na zakup jedenastu takich urządzeń.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Nowoczesne defibrylatory znacznie skracają proces postępowania z pacjentem. Ratownik medyczny bezpośrednio z karetki lub miejsca wypadku może wysłać do oddziału kardiologicznego dane z EKG pacjenta. Na podstawie odebranego zapisu lekarz w klinice zadecyduje o dalszych działaniach wobec chorego i do jakiego szpitala ma być przewieziony. Całość procedury ma trwać od kilku do kilkunastu minut.

Dodatkowo akcję usprawnia całodobowy dyżur kardiologa w Oddziale Kardiologii WSPRiTS Meditrans w Warszawie.

- To bardzo ważny i potrzebny sprzęt - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Choroby układu krążenia są przyczyną prawie 50 proc. przypadków wszystkich zgonów w Polsce.

Rocznie na zawał serca choruje w naszym kraju blisko 130 tys. osób. Te smutne statystyki najlepiej pokazują, jak ważne jest szukanie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie udzielanie osobom chorym szybkiej i skutecznej pomocy lekarskiej.

Już w 2008 r. dzięki dotacjom z Samorządu Województwa Mazowieckiego zakupiono dla Meditransu 17 nowoczesnych defibrylatorów. Po obecnie prowadzonym przetargu na zakup pięciu urządzeń i kolejnym dofinansowaniu w sprzęt będą wyposażone aż 33 karetki.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: