Za kilka tygodni przybędzie Warszawie więcej takich kawiarni jak Cykloza, gdzie można posłuchać koncertu i obejrzeć wystawę

Za kilka tygodni przybędzie Warszawie więcej takich kawiarni jak Cykloza, gdzie można posłuchać koncertu i obejrzeć wystawę (© Wojciech Barczyński/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mają kusić nie tylko zapachem dobrej kawy i ciasteczkami. Ich zadaniem jest również dostarczanie pożywki dla ducha. Mowa o kawiarniach kulturalnych, które w swojej ofercie mają odczyty i spotkania ze znanymi twórcami, prezentacje filmów czy koncerty. W ostatnich dniach października otworzą się Ogrody na Mariensztacie. Od wczoraj działa też Uniwersytet Krytyczny w Nowym Wspaniałym Świecie.

Ogrody mają rozkwitać koncertami i wystawami. Właściciele tej kawiarni spotkali się nawet z mieszkańcami, aby wysłuchać ich sugestii na temat tego, co w lokalu powinno się dziać.

- Mariensztat to taka spokojna wieś w centrum miasta. Takie ogrody, gdzie można wypocząć i zrelaksować się. Dlatego zdecydowaliśmy się na taką nazwę - tłumaczy Anna Kalisz, właścicielka kawiarni przy ul. Mariensztat 21a. - Barwy będą stonowane, trochę zieleni, szarości. Tak, żeby dobrze czuli się tu i młodzi, i starsi - dodaje.

Wraz z mężem wygrała konkurs na dzierżawę lokalu w maju, a teraz muszą spełnić konkretne wytyczne, które narzuciła im dzielnica. Będą koncerty, wystawy, filmy - jednym słowem, różnorodna sztuka.

- Planujemy też warsztaty plastyczne czy teatralne dla dzieci. Oczywiście wszystko za darmo - zaznacza Kalisz. W lokalu przy kawie, herbacie i dobrym ciastku będziemy mogli pochylić nad codzienną prasą, a także zajrzeć do książek. Na półkach mają się znaleźć zarówno te znane i lubiane, jak i takie, które na polski rynek dopiero wchodzą. Te będzie można poczytać na miejscu za darmo. Do końca roku ma tu powstać również księgarnia.

Ogrody ma spowijać zapach dobrej kawy, a podniebienie będzie można uraczyć pysznymi wypiekami. Jak zapewniają właściciele, po cenach średnich warszawskich.

Z prasą i książkami za pan brat mają być również bywalcy Wspaniałego Nowego Światu, ale nie tylko. Od wczoraj działa już tu Uniwersytet Krytyczny. Pierwsze piętro kawiarni przy ul. Nowy Świat 63 opanowują ciekawi wykładowcy i intelektualiści.

- Na te spotkania zapraszamy nie tylko studentów, ale także tych, którzy skończyli studia, ale nie stracili zainteresowania dla nauki i humanistyki - mówi Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej, która jest gospodarzem tego miejsca. Seminaria i konwersatoria są otwarte i każdy może w nich uczestniczyć. Dziś o godz. 9 dr Maciej Gdula i Adam Ostolski zajmą się tematem: "Społeczeństwo polskie. Krytyka i przyszłość".

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    jaś (gość)

    działały bardzo sprawnie, można było przyjść poczytać prasę krajową i zagraniczną, napić się kawy, herbaty itp. posłuchać prelekcji ciekawych ludzi , tylko nie wiem dlaczego zostało to zlikwidowane ??? Tak że pomysł nie jest nowy.