Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe pomniki w Warszawie: Jan Olszewski, Baczyński i gen. Ścibor-Rylski. Rada Warszawy przyjęła propozycje

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Rada Warszawy przyjęła propozycję warszawskiego oddziału PiS o budowie nowych pomników. W stolicy staną popiersia zmarłego niedawno Jana Olszewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz gen. Ścibora-Rylskiego. Szczegóły w artykule poniżej.

Nowe pomniki w Warszawie

Propozycja budowy pomnika byłego premiera Jana Olszewskiego (zm. 7.02.2019) została zgłoszona przez radnego Filipa Frąckowiaka w imieniu klubu PiS na sesji Rady Warszawy, która odbyła się 14 lutego. Stanowisko spotkało się z pozytywnym odzewem wszystkich obecnych na sali. W głosowaniu projekt poparło 54 radnych, nie odnotowano żadnego głosu "przeciw". Nie wybrano jeszcze miejsca, w którym stanie popiersie Olszewskiego.

- Rozpoczynamy budowę pomnika tego wielkiego Polaka - poinformował Frąckowiak.

Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia - piszą radni w stanowisku skierowanym do prezydenta Trzaskowskiego

Jan Olszewski - zasłużony warszawiak

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W wieku 13 lat wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Działał w opozycji demokratycznej. Publikował w prasie. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W wyborach parlamentarnych w 1991 uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. 6 grudnia 1991 Sejm na wniosek prezydenta powołał go na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Funkcję pełnił do 5 czerwca 1992. Upadek jego rządu przeszedł do historii III RP jako tzw. nocna zmiana. Olszewski był Honorowym Obywatelem Warszawy.

Powstanie Warszawskie - co wiesz o tym ważnym wydarzeniu?

QUIZ. Powstanie Warszawskie - co wiesz o tym ważnym wydarzeniu?

Stanowisko Koalicji Obywatelskiej

Beata Michalec z Koalicji Obywatelskiej wskazała, że na swój pomnik w stolicy Polski zasługuje także poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Podobnie jak Olszewski uczestniczył on w Powstaniu Warszawskim. Autor kilkuset wierszy zmarł czwartego dnia od rozpoczęcia zrywu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci Baczyńskiego. Za budową pomnika dla nieżyjącego żołnierza AK także opowiedzieli się wszyscy radni. Miejsce budowy popiersia nie zostało jeszcze ustalone.

Pomnik dla Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Za inicjatywą postawienia pomnika generałowi Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu stoi Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Generał odszedł 3 sierpnia 2018 roku. Miał 101 lat. Od stycznia 1944 r. walczył w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, w ramach operacji "Burza" przechodząc jej cały szlak bojowy jako dowódca 2. Kompanii I Batalionu "Sokół" 50. Pułku Piechoty AK.

Budynek projektu Jana Heuricha przy ul. Jasnej 1, róg Zgody, wybudowany w latach 1912-1917 do dzisiaj potocznie nazywa się "Domem Pod Orłami"

Przepiękne zdjęcia. Tak wyglądała Warszawa tuż przed zniszcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto