Od 7 do 9 października potrwają Dni Lublany w Warszawie. To wydarzenie kulturalne jest kontynuacją nawiązanej w zeszłym roku współpracy artystycznej i kulturalnej między stolicami Polski i Słowenii. W projekt włączyły się Fabryka Trzciny, Stara Galeria ZPAF i Dom Spotkań z Historią.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
"Lublanę w Warszawie" zainauguruje wernisaż fotografii Borisa Gaberscika w Starej Galerii ZPAF. Artysta podejmuje w swych pracach motyw martwej natury. Jego zdjęcia mają niezwykle czystą, niemal rzeźbiarską strukturę i formę. Jego twórczość cechuje analityczność i doskonałość wyrazu. Za prezentowaną w Warszawie wystawę twórca w 2008 r. został uhonorowany najwyższą nagrodą miasta Lublany im. Zupancica.

Słowenia od dawna szczyci się wysokim poziomem publikacji wydawniczych. W środę w Domu Spotkań z Historią studenci Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie wezmą udział w projekcie artystyczno-pedagogicznym, którego celem będzie stworzenie książki od początku do końca.

Bardzo ciekawie zapowiadają się taneczne przedstawienia, które zostaną zaprezentowane w czwartek w filii artystycznej Fabryki Trzciny na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu. "Sorry out of Ideas" zatańczy Mateja Bucar. Tematem jego performance'u ma być próba uchwycenia momentu, w którym rodzi się dzieło. Przedstawienie pokazuje i stan niemożności, i moment olśnienia, kiedy w umyśle twórcy wreszcie rodzi się pomysł. Kolejną nowoczesną prezentacją teatralno-baletową będzie "Roommate". Tym razem tancerze z Lublany spróbują pokazać relację między dwiema osobami, które są różne, a zarazem bardzo podobne. Na zakończenie wieczoru zagra DJ set Saso Kalan, który na co dzień zajmuje się komponowaniem i produkcją muzyki elektronicznej, opracowaniem dźwięku dla mediów wizualnych, teatru i filmu.

W piątek "Lublana w Warszawie" przeniesie się do głównej siedziby Fabryki Trzciny na ul. Otwocką 14. Tam zobaczymy spektakl taneczno-muzyczny "Ways of Love" oraz przedstawienie multimedialne "Name Readymade". Lublana zaprezentuje więc w Warszawie współczesną kulturę miejską.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!