Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum medyczne już działa! I przyjmuje nie tylko seniorów

Sonia Tulczyńska
Nowoczesne centrum medyczne już działa! I przyjmuje nie tylko seniorów
Nowoczesne centrum medyczne już działa! I przyjmuje nie tylko seniorów Fot. E.Lach / um.warszawa.pl
Geriatryczna jest tylko z nazwy. Placówka, która powstaje w Centrum Alzheimera, będzie mieć m.in. poradnie specjalistyczne i rehabilitację.

Wiele osób przejeżdżając Aleją Wilanowską zastanawia się, co mieści się w nowoczesnym budynku, który wyrósł tam sześć lat temu. Działające z ogromnym powodzeniem Centrum Alzheimera miało umożliwić i zwiększyć dostępność usług medycznych dla osób starszych z chorobami otępiennymi. Szybko jednak okazało się, że pacjenci poza opieką i doradztwem w kwestii choroby Alzheimera potrzebują także innych specjalistów. Ich próśb wysłuchali urzędnicy.

– Utworzenie Geriatrycznego Centrum Medycznego to odpowiedź na potrzeby seniorów. Specjalnie uruchomiliśmy tę placówkę podstawowej opieki zdrowotnej przy Centrum Alzheimera tak, aby specjalizowała się w pomocy osobom starszym. Jest to pilotażowe połączenie działalności domu pomocy społecznej, jakim jest Centrum Alzheimera, z przychodnią zdrowia. Docelowo z jej pomocy skorzysta 2,5 tys. osób – powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odwiedziła placówki na Mokotowie.

Co ciekawe medyczna instytucja nie będzie dostępna wyłącznie dla osób starszych.Skorzystać z niej będą mogli bezpłatnie wszyscy objęci podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Do wyboru będą trzy oddziały. Pierwszy z nich stanowić będzie placówka z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarzem rodzinnym. Drugi stanowić będzie rehabilitacja, która działać będzie w pełni po uzyskaniu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Trzecią część Centrum ma wypełnić poradnia specjalistyczna. Znajdą się w niej lekarze geriatrii, neurolodzy, psychiatrzy. Jej uruchomienie także uzależnione jest od ogłoszenia konkursu przez NFZ.

Centrum i przystanek
Pod nowoczesną placówką powstał też fikcyjny przystanek autobusowy, z myślą o chorych pacjentach. Nie odjeżdża z niego żaden autobus. Nie ma na nim rozkładu jazdy oraz ogłoszeń. Poza tym nie różni się od innych wiat przystankowych - jest zadaszony, wyposażony w ławkę i charakterystycznie pomalowany. Ma zatrzymać w ośrodku tych, którzy w wyniku choroby zabłądzą lub spróbują wydostać się z ośrodka.
Przystanek pozwala na monitorowanie danej osoby i objęcie jej odpowiednią opieką. Jest to szczególnie ważne, bowiem chorzy na Alzheimera często tracą orientacje w terenie, błądzą, nie wiedzą, gdzie się znaleźli ani w jaki sposób mają wrócić do domu.

Grupa ryzyka
Na chorobę Alzheimera nie ma leku. Szacuje się, że w Polsce z jej powodu cierpi około 250 tysięcy osób. Są to jednak dane szacunkowe, bowiem wiele przypadków nie jest w ogóle diagnozowanych. Chorują przede wszystkim ludzie po 65. roku życia, ale ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Odsetek Polaków po 80. roku życia cierpiących na Alzheimera wynosi nawet 40 proc.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto