O urządzenie do hipotermii mózgu u noworodków wraz z możliwością monitorowania jego funkcji wzbogaci się za około dwa do trzech miesięcy Szpital ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Wczoraj zdecydował o tym sejmik wojewódzki, zatwierdzając zmiany w budżecie. Oznacza to, że zwiększy się szansa na normalny rozwój maluchów z niedotlenieniem mózgu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Hipotermia mózgu, czyli oziębianie głowy lub całego ciała noworodka, jest jedyną udowodnioną, skuteczną metodą zapobiegania ciężkim uszkodzeniom ośrodkowego układu nerwowego spowodowanym niedotlenieniem okołoporodowym.

Właśnie sprzęt do takiej terapii trafi do lecznicy przy ul. Karowej. W kraju działają trzy urządzenia tego typu - najbliższe znajduje się w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie przewożone są noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym z terenu województwa mazowieckiego. Często maluszki docierają tam zbyt późno, a czas, w jakim należy rozpocząć terapię, wynosi od 3 do 6 godzin od chwili narodzin dziecka.

Oddział noworodkowy Szpitala ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie ma największe doświadczenie w leczeniu ciężko chorych noworodków urodzonych w naszym województwie. Jest największy i posiada tzw. III stopień referencyjności.

Zakup systemu do selektywnego schładzania noworodków to koszt rzędu 225 tys. zł. Sejmik zdecydował się na wsparcie potrzeb szpitala, mimo iż ten nie podlega samorządowi województwa.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!