Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Handel ludźmi to okrutna zbrodnia - konferencja naukowców i praktyków

red
Nowy Dwór Gdański. Handel ludźmi - konferencja
Nowy Dwór Gdański. Handel ludźmi - konferencja Tomasz Chudzyński
Nowy Dwór Gdański. Konferencja poświęcona handlowi ludźmi odbyła się w Żuławskim Parku Historycznym. Uczestnicy usłyszeli mnóstwo wstrząsających przypadków dotyczących tego typu przestępstw.

Okrutną zbrodnią, wycelowaną w prawa człowieka nazwał handel ludźmi kpt. Robert Mroczek ze Straży Granicznej, przewodniczący wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Konferencja, którą zorganizowała nowodworska Komenda Powiatowa Policji, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gd. pod patronatem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa unaoczniła uczestnikom skalę tego problemu.

Kpt. Robert Mroczek przedstawił kilka przykładów spraw realizowanych przez Straż Graniczną, dotyczących tego rodzaju przestępstw, ich mechanizmu. Pierwsza z nich to przykład wykorzystywania kobiet do prostytucji przydrożnej. Mroczek mówił o sprawie jednej z mieszkanek Pomorza, która poznała mężczyzn podających się za obywateli Hiszpanii. Mężczyźni ci, w rzeczywistości obywatele Bułgarii, stopniowo wciągali ją w uzależniający układ - najpierw uczuciowy, potem biznesowy. Kiedy oderwali ją od najbliższych, wysłali ją na ulicę. Pojawił się szantaż, sprawcy grozili najbliższym kobiety. - Odebrali jej dziecko, dowód osobisty, telefon, wywozili do Niemiec, Danii - mówił kpt. Mroczek. - Sutenerzy grozili śmiercią jej i jej najbliższym. Kobieta zarabiała od 800 zł do 1400 zł dziennie. Oddawała sutenerom wszystko.

Efektem handlu ludźmi są nie tylko kobiety zmuszane "psychomanipulacją" do prostytucji. Jest mnóstwo przypadków mężczyzn zamykanych w nielegalnych obozach pracy (opowiedzieli o jednym z nich kilka lat temu mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego zmuszeni do przymusowej, niewolniczej pracy). Ludzie zmuszani są także do żebractwa.

Na terenie powiatu nowodworskiego Straż Graniczna monitoruje m.in. legalność pobytu i zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Przykład mechanizmu "psychomanipulacji" podała Irena Dawid - Olczyk z Fundacji La Strada, zajmującej się pomocą ofiarom handlu ludźmi, która gościła na konferencji.

- Wyobraźcie sobie kobiety, np. z krajów wschodnich, które są omamione perspektywą pracy kelnerki itp. w Polsce - mówiła Irena Dawid-Olczyk. - Kobiety przyjeżdżają do pracy, zabierając ze sobą dzieci. Sprawcy dzieci im przemocą odbierają, rozdzielają matki z dziećmi. Zmuszają je do żebractwa, a każda na ulicy jest z nie swoim dzieckiem. Czy kobieta w takiej sytuacji może przeciwstawić się oprawcom? Niestety, wciąż mamy na temat handlu ludźmi małą wiedzę.

Innym przykładem jest np zmuszanie pracowników z Polski do wyłudzania kredytów i ubezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. M.in. La Strada oferuje osobom wyjeżdżającym za granicę do pracy konsultacje w sprawie legalności umów z pracodawcami.

- Handel ludźmi jest drugim, po handlu narkotykami, najbardziej dochodowym, bezprawnym interesem - dodaje kpt. Mroczek. - Obrót sięga 32 mld dolarów rocznie. Staramy się likwidować ten proceder, nieść pomoc ofiarom handlu ludźmi. Mam jednak refleksję - czy jesteśmy jako społeczeństwo gotowi na przyjęcie np. kończących z prostytucją przydrożną kobiet? Mam nadzieję, że brakuje nam wrażliwości. Jeśli jednak zrozumiemy czym jest handel ludźmi, jakie przeżycia mają te osoby, nasza postawa się zmieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto