Festiwal Dizajnu to jedna z dwóch powołanych w tym roku miejskich imprez, która ma pomóc stolicy w walce o Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Od 2 października rozpocznie się projektowanie miasta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Festiwal Dizajnu to jedna z dwóch powołanych w tym roku miejskich imprez, która ma pomóc stolicy w walce o Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Od 2 października rozpocznie się projektowanie miasta.

Swój wkład może mieć każdy. Już dziś mogą zgłaszać się osoby, które mają pomysły na przestrzeń wokół siebie: od projektów zieleni pod blokiem po wielkie wizje urbanistyczne. Najbardziej widowiskową częścią festiwalu "Warszawa w budowie" będzie przemiana pawilonu meblowego Emilia w prawdziwą perełkę architektury.

Dizajnerską imprezę wymyślili urzędnicy, ale kształt nadało jej Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzięki temu nie będzie to kolejny przegląd współczesnej sztuki przemysłowej - takie festiwale ma już wiele polskich miast. MSN zrobi imprezę inną, lokalną. Pokaże "Warszawę w budowie", czyli nasze problemy z projektowaniem miasta. Projekt ma być zwiastunem festiwalu, który będzie odbywał się w stolicy co rok.

Dlaczego sztuka projektowania ma być pokazywana właśnie w Warszawie - mieście, które uchodzi za jedną z najbardziej chaotycznych stolic Europy? - My, mieszkańcy miasta, wciąż nie wiemy, jakiej chcielibyśmy Warszawy. Ciągle dyskutujemy, ale niewiele się zmienia. To miasto ma potencjał, który możemy wspólnie wykorzystać. Takiej możliwości nie mają wielkie miasta Europy, gdzie wszystko zostało już dawno zaplanowane i wybudowane - przekonuje Marcel Andino-Velez z MSN.

Od 2 października wystawy w ramach "Warszawy w budowie" będzie można spotkać w różnych punktach miasta, m.in. w siedzibie MSN przy ul. Pańskiej, na pl. Defilad i w salonie meblowym Emilia.
- Pawilon Emilii to zabytek i świetny przykład architektury modernistycznej - tłumaczy pomysł Marcel Andino-Velez, rzecznik MSN.

W sklepie meblowym, obok tradycyjnej oferty, staną najlepsze sprzęty, jakie stworzył polski dizajn. Każdy będzie mógł poczuć różnicę. W planach muzeum ma także organizowanie w Emilii otwartych spotkań z architektami wnętrz. - Każdy mógłby uzyskać pomoc w projektowaniu swojej najbliższej przestrzeni - mówi Andino-Velez.

Emilia zmieni się nie tylko wewnętrznie, ale także wypięknieje na zewnątrz. Fasada sklepu zostanie odnowiona i rozświetlona oryginalnymi neonami sprzed kilkudziesięciu lat.

Na wystawie "Warszawa w budowie" swoje prace dot. projektowania przedstawią m.in. Cyprien Gaillard, Katarzyna Przezwańska, Bartosz Mucha, Uglycute, Anette Wehrmann, Michał Budny, Tobias Putrih, Aleksandra Wasilkowska, Jeanne Faust i Ariel Schlesinger. - Tematem przewodnim ma być tymczasowość i prowizorka, która dobrze się ma w Warszawie - mówi Andino-Velez.

Ważnym elementem festiwalu będą debaty. Co czwartek w siedzibie MSN będą spotykali się varsavianiści, planiści, architekci, fascynaci Warszawy i zwykli mieszkańcy, którzy będą wymieniać się pomysłami na ulepszenie przestrzeni miejskich. - Samo Muzeum Sztuki Nowoczesnej było na początku utopijną wizją Andy Rottenberg. Teraz mamy projekt budynku i działającą instytucję. Jesteśmy dowodem na to, że takie śmiałe wizje mają szansę realizacji - mówi Velez.

Do debaty może zgłosić się każdy. Dyskusje podzielone są na panele tematyczne: komunikacja, kultura, mieszkać w Warszawie (wspólnoty mieszkaniowe, zamknięte osiedla, polityka czynszowa, internaty, akademiki, noclegownie), centrum (pomysły na Pałac Kultury) i Warszawa pojutrze.

- Warszawa potrzebuje intensywnej burzy mózgów - przekonują organizatorzy. Zgłoszenia z kilkuzdaniowym opisem pomysłu można już wysyłać na adres propozycje@artmuseum.pl lub departament@artmuseum.pl.

W weekendy będą odbywały się już bardziej specjalistyczne panele, a wśród nich dyskusja m.in. o projektowaniu ul. Puławskiej. Spotkanie poprowadzi architekt Magdalena Staniszkis.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!