Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek w Warszawie. Praska kamienica z XIX wieku wpisana do rejestru [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki konserwator zabytków, profesor Jakub Lewicki, wpisał do rejestru praską kamienicę wzniesioną u schyłku XIX wieku. Budynek znajduje się przy ul. Wileńskiej 9. Lewicki uzasadnia swoją decyzję "zachowanymi wartościami artystycznymi, historycznymi i naukowymi" obiektu. Szczegóły w artykule poniżej.

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego kamienica przy ul. Wileńskiej 9 została wpisana do rejestru zabytków. Jak tłumaczy Lewicki, obiekt jest ''cennym przykładem neorenesansowej kamienicy mieszkalnej wzniesionej pod koniec XIX w., cechującej się indywidualnym wystrojem artystycznym elewacji oraz współtworzącej historyczną zabudowę ul. Wileńskiej''.

Zobaczcie zdjęcia nowego zabytku Warszawy:

Nowy zabytek w Warszawie. Praska kamienica z XIX wieku wpisa...

Przetrwała zamach bombowy

Kamienica została wniesiona na posesji zakupionej w 1896 r. przez Hersza Goldszejna i Arona Kalisza. W obiekcie mieściła się m.in. siedziba szkoły dwuklasowej, a następnie komisariat cyrkułu policji na Pradze, przy którym doszło do zamachu bombowego na oberpolicmajstra płk. barona Karla Nolkena, zorganizowanego 26 marca 1905 r. przez oddział Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Jednym z głównych wykonawców zamachu był Stefan Okrzeja, którego zatrzymano podczas ucieczki i skazano na wyrok śmierci, wykonany w tym samym roku.

Kościół św. Anny znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 68. Podczas II wojny światowej zbombardowana została kaplica Loretańska. Zniszczeniu uległ również dach świątyni. Nie wszyscy wiedzą, że podczas okupacji władze Polskiego Państwa Podziemnego wybrały ją na miejsce patriotyczno-religijnych prezentacji.

Zabytki Warszawy, które przetrwały wojnę. Wiedzieliście, że ...

''Luksusowy charakter'' kamienicy

Jak podkreśla konserwator zabytków, kamienica w części frontowej miał charakter luksusowy. Świadczą o tym marmurowe parapety i lampy gazowe (ob. niezachowane), które umieszczone były w niszach o architektonicznej oprawie oraz detal architektoniczny i stolarka drzwiowa, pokryta pierwotnie mazerunkiem, widocznym fragmentarycznie pod ubytkami warstwy malarskiej. Uzupełnieniem wystroju była malarska dekoracja ścian, zachowana jedynie w oficynie zachodniej.

O zabudowie posesji w określonym standardzie zdecydowała atrakcyjność jej lokalizacji, w sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego - pisze wojewódzki konserwator zabytków.

praga

Nie bez znaczenia jest również historia mieszkańców kamienicy, przez wiele lat pozostającej w rękach dwóch żydowskich rodzin, których losy zmienił wybuch II wojny światowej. Najprawdopodobniej wprowadzenie od strony dziedzińca połączonych z lokalami budynku frontowego balkonów miało związek z tradycją religijną - obchodami święta Sukkot.

Święto Sukkot (inaczej: Święto Szałasów) upamiętnia mieszkanie w namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu i wędrówki do Kanaanu. Na pamiątkę tych zdarzeń przez siedem dni święta ortodoksyjni żydzi mieszkają w szałasach (namiotach) często budowanych na balkonach.

Niedawno informowaliśmy Was również o wpisie do rejestru zabytków dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej:

Zobaczcie też: Groziła mu przebudowa, dziś jest zabytkiem. Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej wpisany do rejestru [ZDJĘCIA]

Groziła mu przebudowa, dziś jest zabytkiem. Budynek dawnej W...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto