Thomas Jane (David Drayton) doskonale łączy cechy odtwórcy ról pierwszoplanowych z najwyższej klasy umiejętnościami aktora charakterystycznego. W 2004 roku zagrał tytułowego bohatera w kinowej adaptacji znanego ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij


Thomas Jane (David Drayton) doskonale łączy cechy odtwórcy ról pierwszoplanowych z najwyższej klasy umiejętnościami aktora charakterystycznego. W 2004 roku zagrał tytułowego bohatera w kinowej adaptacji znanego komiksu The Punisher. By przygotować się do roli tajnego agenta FBI, Franka Castle, Jane trenował z jednostką Navy SEALS. Rodzina głównego bohatera zostaje wymordowana w odwecie za jego ostatnie zadanie. Z niezrównanym zaangażowaniem, dysponujący ostrą jak brzytwa inteligencją i nieustraszony w działaniu Castle poszukuje zabójców, by ich ukarać – tymczasem znajduje rzecz najmniej spodziewaną: odkupienie.

Thomas Jane zagrał również w Rzezi w reżyserii Davida Arquette oraz w Standerze Bronwena Hughesa – dystrybucją tego ostatniego filmu zajął się Newmarket Films po tym, jak obraz uzyskał przychylne oceny krytyków na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2003 roku. Opowieść została oparta na prawdziwej historii; Jane zagrał główną rolę – południowoafrykańskiego oficera policji, który we wczesnych latach 80. buntując się przeciw zbrodniczemu systemowi appartheidu, wkroczył na drogę zbrodni.

Aktor zagrał także legendę baseballu, Mickey’a Mantle'a w nominowanym do nagrody Emmy obrazie HBO 61*. Wyreżyserowany przez Billy'ego Crystala film opowiada historię rywalizacji dwóch graczy, której celem jest pobicie rekordu Babe'a Rutha z 1960 roku, a konkurentem głównego bohatera w drużynie New York Yankees jest jego przyjaciel, Roger Maris (w tej roli Barry Pepper).

Wśród innych dokonań Thomasa Jane'a należy wymienić występ w komedii romantycznej Ostrożnie z dziewczynami (wspólnie z Cameron Diaz, Christiną Applegate i Selmą Blair), Eden z Samanthą Morton, który miał premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz niezależny thriller, Podejrzany z udziałem Morgana Freemana, Gene'a Hackmanna i Moniki Bellucci (premiera na Festiwalu Filmowym w Cannes, 2002). Jane wystąpił również w obrazie Lawrence'a Kasdana Łowca snów (wspólnie z Morganem Freemanem, Tomem Sizemore, Donnie Wahlbergiem i Timothy’m Olyphantem). Aktor znany jest też z roli w thrillerze Renny'ego Harlina – Piekielna głębia (razem z nim wystąpili Samuel L. Jackson, Saffron Burrows i LL Cool J). Jane zebrał też bardzo dobre recenzję za występ w Boogie Nights Paula Thomasa Andersona (z Markiem Wahlbergiem i Julianne Moore). Obsada była nominowana do nagrody SAG w 1998 roku. Wśród filmowych ról Thomasa Jane'a warto wymienić jeszcze udział w niezależnym dramacie Stephena Kay’a Życie na krawędzi (z Keanu Reevesem i Claire Forlani) oraz występ w Junked, gdzie aktor odtwarzał swą sceniczną kreację z Marilyn Monroe Theatre.

Jedna z najbardziej utalentowanych aktorek filmowych, teatralnych i telewizyjnych, Marcia Gay Harden, została w 2004 roku już po raz drugi nominowana do Oscara dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej za rolę Celeste Boyle w bardzo ciepło przyjętym przez krytykę filmie Clinta Eastwooda Rzeka tajemnic.

Rok 2007 był dla aktorki bardzo pracowity. Harden otrzymała nominację do nagrody Emmy w kategorii Wybitna Kreacja Aktorska w Serialu za rolę w Law and Order. Wystąpiła także w filmie Into the Wild (w reżyserii Seana Penna) oraz w debiucie reżyserskim Alison Eastwood Rails and Ties (Z Kevinem Baconem). Partnerowała też Joey'owi Pantolliano w niezależnym filmie Canvas (w reżyserii Joe Greco).

Wśród ostatnich osiągnięć aktorki należy wymienić film Lasse Hallströma, The Hoax (z Richardem Gere) oraz obraz The Walt Disney Company Niewidzialny, w reżyserii Davida S. Goyera. Inne filmy z jej udziałem to polityczna satyra Jak zostać gwiazdą w reżyserii Paula Weitza (z Dennisem Quaidem i Hugh Grantem) oraz American Gun (z udziałem Foresta Whitakera i Donalda Sutherlanda), który miał premierę w 2005 roku na Festiwalu Filmowym w Toronto. Harden za rolę w tym obrazie otrzymała nominację dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej w filmie niezależnym. Zagrała również w produkcji Drużyna specjalnej troski (partnerowali jej Billy Bob Thornton i Greg Kinnear), w komedii Witamy w Mooseport (z Gene Hackmanem i Ray’em Romano) oraz w P.S. Dylana Kidda z Laurą Linney.

W 2003 roku aktorka wystąpiła we wspominej już Rzece tajemnic i w filmie Uśmiech Mony Lisy w reżyserii Mike'a Newella. Harden stworzyła też olśniewającą kreację w Domu nadziei, historii sześciu amerykańskich kobiet, które wyruszają do Meksyku, by adoptować dzieci. Scenarzystą i reżyserem filmu był John Sayles, a aktorce partnerowały Daryl Hannah, Lili Taylor, Mary Steenburgen, Rita Moreno i Maggie Gyllenhaal. Premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2003 roku.

W 2001 roku Marcia Gay Harden zdobyła Oscara za rolę Lee Krasner. Wystąpiła wraz z Edem Harrisem w Pollocku – opowieści o jednym z największych współczesnych malarzy i jego żonie. Z Harrisem aktorka występowała wcześniej na deskach teatru New York Shakespeare Festiwal w premierowym wystawieniu sztuki Sama Sheparda Simpatico. W tym samym roku Harden nominowano do nagrody New York Film Critics Award dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz do Independent Spirit Award.

Za odkrywców Marcii Gay Harden uważać można braci Coen, którzy powierzyli jej główną rolę kobiecą w filmie Ścieżka strachu, gdzie zagrała wraz z Albertem Finney’em, Gabrielem Byrne i Johnem Turturro. Późnej nakręciła filmy Spóźnieni na obiad i Druga miłość.

Inne ważne obrazy z jej udziałem to: Kosmiczni kowboje w reżyserii Clinta Eastwooda (z udziałem jego, Tommy Lee Jonesa, Donalda Sutherlanda i Jamesa Garnera; Joe Black (z Bradem Pittem i Anthony'ym Hopkinsem); hit wytwórni Walta Disneya Flubber (z Robinem Williamsem); W akcie desperacji (z Andy'ym Garcią i Michaelem Keatonem); Bezpieczne przejście (z Susan Sarandon, Samem Shepardem i Robertem Seanem Leonardem); głośny niezależny obraz Crush, który był przebojem Festiwalu Filmowego w Cannes; komedia Zmowa pierwszych żon oraz film Gaudi Afternoon, który został nakręcony w Barcelonie z udziałem Judy Davis, Juliette Lewis i Lili Taylor.

Za swą kreację w filmie W cieniu przeszłości aktorka otrzymała Spirit of Sundance Award i nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance. Występowała także w produkcjach telewizyjnych – zagrała z Patrickiem Stewartem w Królu Teksasu (TNT) — epickim westernie będącym swobodną adaptacją szekspirowskiego Króla Leara. Wzięła też udział w serialu CBS Profesor Max Bickford (z Richardem Dreyfussem) oraz w Drobnych przewinieniach (z Joe Mantegną, z którym Harden spotkała się również na planie filmów Jak we mgle i Obudzone sumienie).

W 1992 roku aktorka zwróciła na siebie uwagę widzów portretem Avy Gardner w miniserialu CBS Sinatra. Występowała też na Broadway’u w nagrodzonej Pulitzerem sztuce Tony'ego Kushnera Anioły w Ameryce; ta rola przyniosła Harden nominację do nagrody Tony, Drama Desk Award oraz Theater World Award. Aktorka zagrała też w Those the River Keeps Davida Rabe'a. Stworzyła też postać Maszy w Czajce Czechowa w NY Public Theatre, wyreżyserowanej przez Mike'a Nicholsa. W sztuce wystąpili również Meryl Streep, Kevin Kline, Phillip Seymour Hoffman i Natalie Portman.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!