Korzenie dzielnicy Praga Południe sięgają XI – XIV wieku, kiedy to na tych terenach zaczęły powstawać pierwsze wsie i osady (m.in. Kamion - dzisiejszy Kamionek, Grochów, Gocław i Kawęczyn).

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Korzenie dzielnicy Praga Południe sięgają XI – XIV wieku, kiedy to na tych terenach zaczęły powstawać pierwsze wsie i osady (m.in. Kamion - dzisiejszy Kamionek, Grochów, Gocław i Kawęczyn).

Do najstarszych osad tego regionu należy Kamion oraz Gocław. Obie te wsie oraz Gocławek i Grochów były wsiami kościelnymi, stanowiąc tzw. dobra kamionkowskie należące do kapituły płockiej. W 1591 roku ks. kanonik Stanisław Skarszewski na terenach wsi Kamion założył osadę, którą nazwał od swego imienia Skarszewem (później Skaryszewem). W I połowie XVII wieku otrzymała ona prawa miejskie i stała się ważnym ośrodkiem handlu.

W 1628 roku na obecnych terenach Saskiej Kępy osiedlili się Holendrzy i założyli folwark, w którym hodowali bydło, otworzyli także młyn i gorzelnię. W ten sposób dali początek osadzie zwanej Kępą Olęderską (Holenderską). Dopiero w XVIII wieku przemianowano ją na Saską Kępę. Rozkwit budownictwa na Pradze przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy na Saskiej Kępie powstawały piękne wille, do dzisiaj będące chlubą warszawiaków, a na pozostałych terenach szybko rozbudowywały się nowe osiedla z domami wielorodzinnymi. Kamionka przekształciła się w dzielnicę przemysłową.

Po II wojnie światowej, od połowy lat 60- tych zaczęto budować osiedla mieszkaniowe, które stały się typowym dla schyłku XX w. blokowiskiem - sypialnią stolicy. Z kolei Saska Kępa o zabudowie willowej z lat 20-tych i 30-tych XX wieku jest jednym z najbardziej atrakcyjnych osiedli mieszkaniowych Warszawy, z siedzibami ambasad (m.in. niemiecką, portugalską, indonezyjską, libijską, malezyjską, turecką, kolumbijską, iracką i irańską).

Praga Południe jest dzielnicą zieloną, na jej terenie znajduje się rezerwat Olszynka Grochowska i Park Skaryszewski z Jeziorkiem Kamionkowskim. Cały czas intensywnie są prowadzone inwestycje. Powstają obiekty handlowo- usługowe, obiekty biurowe i apartamentowce. Tutaj też znajduje się Stadion Dziesięciolecia pełniący obecnie funkcję największego targowiska nowożytnej Europy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!