Pierwsze zapiski o Rembertowie pochodzą z 1915 roku z "Księgi Uchwał Zgromadzenia Grodzkiego" i napisane zostałe w języku rosyjskim. Według podań, Remebrtów na początku XX wieku był osadą zamieszkaną przez 44 ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pierwsze zapiski o Rembertowie pochodzą z 1915 roku z "Księgi Uchwał Zgromadzenia Grodzkiego" i napisane zostałe w języku rosyjskim. Według podań, Remebrtów na początku XX wieku był osadą zamieszkaną przez 44 mieszkańców, a składała się ona z 10 sklepów i jednej kuźni. W owym czasie Remebrtów należał do Gminy Okuniew.

Początki Rembertowa sięgają II połowy XIX wieku, kiedy to w 1867 roku została otwarta na tych terenach magistrala kolejowa na trasie Warszawa - Terespol - Moskwa. A później w 1888 roku władze carskie wykupiły od dotychczasowych właścicieli folwarków tutejsze podmokłe, lesiste ziemie i przeznaczyły je na poligon artyleryjski. Oba te wydarzenia miały duże znaczenie dla dalszego rozwoju osady. Na terenach nie wykorzystanych do tej pory, zaczęły powstawać sklepy, zakłady rzemieślnicze i inne obiekty usługowe, pracujące na rzecz armii carskiej. W późniejszych latach warszawiacy zaczęli zagospodarowywać te tereny i wykorzystywać je jako miejsca ich letniego wypoczynku. Zaczęto budować tu domki letniskowe.

1 kwietnia 1939 roku Rembertów otrzymał prawa miejskie. Miasto zaczęło zmieniać swoje oblicze, drewniane domy, powstałe jeszcze za czasów carskich, zaczęto zastępować wygodnymi willami i blokami kadry oficerskiej.
To właśnie tutaj w Rembertowie, w wilii przy ówczesnej Al. J. Piłsudskiego (dziś Gen. A. Chruściela "Montera") mieszkał przebywający w Polsce w latach 1920-1921 Charles de Gaulle.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!