W Siedlcach rozpoczynają się ogólnopolskie obchody 30 - lecia Konfederacji Polski Niepodległej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zainauguruje je o 11.00 sesja historyczna w Centrum Kultury i Sztuki, którą poprowadzi przewodniczący KPN Władysław Borowiec. Obecni będą m.in. dawny przewodniczący KPN Leszek Moczulski,
Krzysztof Król i Dariusz Wójcik oraz były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. O godz. 18.00 w kościele Garnizonowym zostanie odprawiona Msza św. a po niej z koncertem wystąpi Jan Pietrzak.

W sobotę (5 września) obchody jubileuszu przeniosą się się do Warszawy. Tam w południe w kościele św. Trójcy zostanie odprawiona Msza św. Po niej przed Grobem Nieznanego Żołnierza.zostaną złożone wiązanki kwiatów. Zaplanowano również konferencję naukową i spotkanie środowiskowe.

W niedzielę (6 września) obchody powrócą do Siedlec, gdzie w katedrze o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika zostanie odprawiona Msza św. z racji jubileuszu KPN. Następnie na ul.Kochanowskiego zostanie poświęcona i odsłonięta pamiątkowa tablica KPN. Na jednej z kamienic znajduje się bowiem napis z lat 70-tych poświęcony KPN , który postanowiono zachować i ochronić przed zniszczeniem.

Konfederacja Polski Niepodległej została założona 1 września 1979 r.. Akt założycielski odczytano przy grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Pierwszy - rozbity przez SB - kongres odbył się w 1980 r. Zakończenie obchodów 30-lecia Konfederacji zaplanowano za rok, we wrześniu 2010. Wtedy odbędzie się ogólnopolski zlot wszystkich konfederatów.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!