Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II. Sześciolatki zbudują most

Redakcja
screenshot ze strony www.most.centrumjp2.pl
Już w najbliższą sobotę 2 kwietnia będziemy obchodzić szóstą rocznicę śmierci polskiego papieża Jana Pawła II. Centrum Myśli Jana Pawła II pragnie w tym roku szczególnie zapoznać z osobą wielkiego Polaka dzieci, które urodziły się w 2005 roku. Być może znają go z telewizji, z opowieści rodziców, możliwe, że nigdy wcześniej o nim nie słyszały. Kim dla nich jest starszy mężczyzna w białym ubraniu, papież, który lubił dzieci i miał z nimi świetny kontakt?

Projekt „Most. Każdy mały jest wielki”, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, skierowany jest właśnie do sześciolatków, dzieci urodzonych w roku śmierci Papieża.

Premiera kultowego musicalu "The rocky horror show" w Och Teatrze (ZDJĘCIA)

Hasło projektu nawiązuje do dwóch idei. Pierwsza myśl – wyrażona w słowach „Każdy mały jest wielki” – odwołuje się do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który później został papieżem. Chcemy pokazać, że każde dziecko ma w sobie coś niezwykłego, wielkiego, potencjał, który warto odkryć. Dzieci mogą rozwinąć te zdolności, biorąc przykład z Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II.

Drugie przesłanie zawarte jest w symbolice mostu. Pontifex Maximus (budowniczy mostów) – tak oficjalnie tytułowano papieża we wczesnych wiekach, ponieważ miał on budować porozumienie między Kościołem i światem, między wiernymi i niebem. J

Remont w Ogrodzie Krasińskich. Mieszkańcy mówią nie

W marcu do 60 warszawskich szkół i przedszkoli trafiły pakiety edukacyjne. Były to konspekty zadań dla nauczycieli, a także mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków oraz maskotka projektu – lalka Lolek.

Pięć przygotowanych przez metodyków zadań dotyczyło postaci młodego Karola Wojtyły. Dzieci będą pracować nad zadaniami w grupach. Rezultatem ich pracy będą rysunki, zdjęcia, nagrania. Przedmioty te zostaną umieszczone w paczkach, z którymi grupy pojawią się na Placu Piłsudskiego.

– Jedno z zadań zakłada, że dzieci przygotują książkę, ilustrującą życie papieża. – wyjaśnia Julia Janowska, pedagog, autorka konspektu. – Inne zadanie zachęca, aby dzieci, opowiadając, czym są dla nich pokój, odpowiedzialność, solidarność, opowiedziały w ten sposób o pontyfikacie Jana Pawła II. Wszystkie wypowiedzi złożą się na wyrazisty głos. Opowieść ta jest głosem pokolenia, które jako pierwsze nie miało kontaktu z papieżem!

1 kwietnia, od 9.00 do 15.00 – 2 kwietnia, od 10.00 do 15.00

W namiotach na Placu Piłsudskiego zaaranżowane zostaną dom, szkoła, poczta i inne elementy Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci, odwiedzając każdy z nich, dowiedzą się więcej o codziennym życiu Lolka, a także same, uczestnicząc w licznych atrakcjach, wewnątrz każdej z grup zastanowią się nad nauczaniem Jana Pawła II.

Zbigniew Zamachowski: Nie każdy aktor może śpiewać

– W każdym z namiotów na odwiedzających czekają gry, konkursy, zadania, które poprzedzą opowieści animatorów. – wyjaśnia Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – W namiocie, który przypominać będzie dom rodzinny Lolka, jedno z dzieci położy się na dużym arkuszu papieru. Inni sześciolatkowie obrysują kontur ciała, podczas gdy jeszcze inni narysują swoje skojarzenie ze słowem pokój. Na końcu rysunki zostaną przyklejone do obrysu dziecka na papierze.

Każda z grup, liczących około 20 sześciolatków, spędzi na Placu Piłsudskiego 40 minut. Na końcu swojej podróży dzieci wyślą paczki, nad którymi pracowały od marca, do szkół i przedszkoli w Polsce i na świecie. Otrzymają je dzieci w miejscowościach, które w trakcie swoich pielgrzymek odwiedzał Jan Paweł II. W ten sposób oprócz jednego, warszawskiego mostu, powstanie wiele innych mostów biegnących od dziecka do dziecka.

Projekt Warszawiak rozpoczął zdjęcia do nowego teledysku

Udział w wydarzeniu 1 kwietnia potwierdziło około 2000 dzieci ze szkół i przedszkoli, które wcześniej zgłosiły się do projektu. Tego dnia na placu pojawią się wyłącznie grupy zorganizowane. – Te dzieci, których szkoły i przedszkola nie zgłosiły się do projektu, mogą następnego dnia z rodzicami przyjść na plac i włączyć się w budowę mostu. W sobotę 2 kwietnia czekają na nie te same atrakcje, gry i zabawy. – wyjaśnia Piotr Dardziński.

2 kwietnia, od 20.00 do 22.00

Wieczorem 2 kwietnia rozpocznie się na Placu Piłsudskiego czuwanie. W jego trakcie warszawiacy usłyszą teksty Jana Pawła II o świętości, odczytane przez aktorów, a także głos papieża – zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie można będzie zobaczyć materiały filmowe, których tematem jest świętość. Osoby, które osobiście znały Ojca Świętego (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) opowiedzą, jak rozumieją świętość Jana Pawła II i czym ona jest dla nich.

Będziemy wypożyczać książki na kartę miejską? Miasto chce wprowadzić nowy system w bibliotekach

Nad oprawą muzyczną wydarzenia czuwał będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. O godzinie 21.37 na placu zabrzmi utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trąbce. Tego dnia, od rana do zakończenia czuwania, odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona.

3 kwietnia, od 10.00 do 15.00

W niedzielę na Placu Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II. Papieskie buty i narty, serdak, którego Jan Paweł II używał podczas podróży, zegar, piuska, sutanna, wreszcie pióro, którego papież używał do osobistych notatek – to wszystko, wsparte prezentacją multimediów i wystawą fotografii, znajdzie się w samochodowym muzeum, które na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II przyjedzie z Krakowa do Warszawy.

– Za sprawą gier i zabaw w piątek i sobotę dzieci dowiedzą się więcej o tym, kim był oraz co do nas mówił Jan Paweł II. Możliwość zetknięcia się z przedmiotami, które należały do papieża, takimi jak sweter czy pióro, wiedzę tę jeszcze pogłębią. – dodaje Piotr Dardziński.

Nowe inwestycje Uniwersytetu Warszawskiego

3 kwietnia, od 20.00 do 21.00

Koncerty „Pokolenia JP2” towarzyszą warszawskim uroczystościom związanym z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Są wydarzeniem corocznym, zainspirowanym przez środowisko młodych muzyków. Dotychczas odbywały się m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia, Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej w Warszawie. Brały w nich udział znakomite zespoły (m.in. Polska Orkiestra Radiowa) oraz wybitni młodzi wokaliści i dyrygenci, wykonując nie tylko dzieła znanych twórców, ale i wybrane utwory kompozytorów młodego pokolenia.

W trakcie tegorocznego koncertu będzie można usłyszeć oryginalne nagrania fragmentów przemówień Jana Pawła II. Będą one wplecione w chóralny repertuar wykonywany przez młody, dynamicznie rozwijający się zespół – Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W tym roku koncert „Pokolenia JP2” odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 20.00 w Archikatedrze. Chór CMJPII wykona repertuar złożony głównie z kompozycji współczesnych. Obok twórców polskich, takich jak Marian Sawa czy Marek Jasiński, zabrzmią utwory Mortena Lauridsena czy Michaela Waldenby, zagranicznych sław twórczości chóralnej.

Dodatkowe wydarzenia
Wydarzenia na Placu Piłsudskiego to jedynie część atrakcji, które Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z myślą o sześciolatkach. W ramach projektu "Most. Każdy mały jest wielki" na dzieci, nawet te, które nie przyjdą na plac, czekają m.in. piosenka Arki Noego, strona internetowa, a nawet książka, którą w całości tworzą rymowane encykliki.

Do 2012 musisz kupić dekoder. Zostaje wprowadzana cyfryzacja telewizji

Piosenka "Jeden Most"
Piosenka "Jeden Most", nagrana specjalnie na obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II przez Arkę Noego, mówi o tym, że każdy, nawet mały, może zmieniać świat.

- Pisanie piosenek, które mówią o życiu świętych, to zawsze wyzwanie. Kilka takich piosenek jest w repertuarze Arki Noego. Tym razem, w utworze "Jeden most", opowiadamy o Janie Pawle II, o tym, kim był, a także o tym, kim wciąż - choćby dla dzieci, które go nie pamiętają - może być. Jan Paweł II był mostem, który prowadził do nieba. Z kolei piosenka jest mostem, który prowadzi do Jana Pawła II. - powiedział Robert Friedrich, muzyk, lider Arki Noego.

"Każdy, nawet mały, krzyczy to na cały głos, dzisiaj nie dam rady, jutro mogę być jak most" - śpiewają dzieci z Arki Noego.

Każde dziecko, które będzie chciało zbudować most, ale zabraknie go na Placu Piłsudskiego, może skorzystać ze strony edukacyjnej:

most.centrumjp2.pl

.

Interaktywna strona za pomocą gier wprowadza dziecko w historię życia Karola Wojtyły i przybliża jego nauczanie. Rozwiązując kolejne zadania, każde dziecko będzie mogło samodzielnie stworzyć cegiełkę wirtualnego mostu. Do udziału w projekcie można zaprosić rodzinę, przyjaciół i znajomych. Im więcej osób weźmie w udział w zabawie, tym większy most uda się zbudować.

Warszawa "Solidarna z Białorusią". Koncert na placu Defilad

Dodatkowo na stronie dostępne będą konspekty z zadaniami dla nauczycieli. Dzięki temu każdy, kto nie mieszka w Warszawie, może włączyć się w projekt i zrealizować lekcje o Janie Pawle II dla sześciolatków. Strona daje możliwość przesłania zdjęć czy materiałów video z realizacji warsztatów w szkołach.

Książka "W każdym z nas są drzwi do nieba"
Publikacja to czternaście rymowanek dla dzieci, z których każda streszcza najważniejsze przesłanie jednej encykliki Jana Pawła II. Autorem książki jest Marcin Brykczyński, autor wielu tytułów dla dzieci, a ilustracje graficzne wyszły spod ręki Doroty Łoskot-Cichockiej. Książka, której bohaterem jest Lolek, sześcioletni Karol Wojtyła, w zwięzły i przystępny sposób streszcza papieskie encykliki. Z kolei cytaty z Jana Pawła II, które towarzyszą wierszom, sprawiają, że książka jest równie interesująca dla dzieci, co dla rodziców.

Źródło: Centrum Myśli JPII

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto