Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowane zabytki Warszawy. Jak udała się rekonstrukcja?

Redakcja
Zbudowany w stylu klasycystycznym kościół prezentował się jeszcze w 1939 roku zupełnie inaczej niż wygląda dziś. Kształ w którym możemy go podziwiać pochodzi sprzed przebudowy w wieku XIX i nie posiada wież, które towarzyszyły mu jeszcze przed wojną. Zmienił się wygląd portyku, a z frontonu zniknęły ozdoby. Kościół prezentuje się znacznie mniej smukle, jest bardziej okrągły i mniej zdobny niż przed wojną.
Zbudowany w stylu klasycystycznym kościół prezentował się jeszcze w 1939 roku zupełnie inaczej niż wygląda dziś. Kształ w którym możemy go podziwiać pochodzi sprzed przebudowy w wieku XIX i nie posiada wież, które towarzyszyły mu jeszcze przed wojną. Zmienił się wygląd portyku, a z frontonu zniknęły ozdoby. Kościół prezentuje się znacznie mniej smukle, jest bardziej okrągły i mniej zdobny niż przed wojną. Szymon Starnawski /Krystian Dobuszyński / Narodowe Archiwum cyfrowe (z prawej)
Warszawa została w ponad 60% zniszczona w trakcie II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Miasto nazwane Paryżem Północy straciło większość swoich najważniejszych zabytków. Wiele z nich udało się odbudować, część zyskała nowe fasady lub została przebudowana. Część z nich zyskała nową formę i wygląd, część starano się przywrócić do przedwojennego pierwowzoru. Jak dobrze się to udało? Dalsza część tekstu poniżej.

Odbudowane zabytki Warszawy - jak dziś wyglądają?

Pałac Saski i Pałac Brühla stoją w miejscach, które wpisały się na stałe w krajobraz stolicy. Pozostawienie fragmentu dawnego pałacu Saskiego nie było przypadkowe i miało przypominać o barbarzyństwie, jakiego dokonano na Warszawie w trakcie wojny. Odbudowa obu zabytków będzie więc nie tylko niezwykle kosztowna, ale też zmieni zasadniczo charakter centrum miasta. Mimo to w listopadzie 2018 roku zapadła decyzja, by nieodbudowane zabytki Warszawy z placu Piłsudskiego i Wierzbowej wróciły na swoje miejsce w nowej odsłonie. Dziś w miejscu dawnego pałacu Saskiego stoi jedynie jego fragment. Nie wszystkie zabytki jednak miały tyle pecha.

Do swojego dawnego wyglądu powrócił gmach towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential, a wewnątrz znów działa Hotel Warszawa. Na rynku nowego miasta po wojnie znów stanął kościół, ale kamienic obok świątyni w większości nie odbudowano. Po wojnie powrócił także kościół na placu Trzech Krzyży, ale jego bryła zmieniła się znacznie i nie wygląda już jak swój pierwowzór. Jak dziś prezentują się odbudowane zabytki? Kliknij w przycisk poniżej, aby się przekonać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto