Znaleziono obraz „Orlęta lwowskie” z 1936 roku. Dzieło zostało utracone w czasie II wojny światowej. Funkcjonariusze i pracownicy ministerstwa odnaleźli i zabezpieczyli obraz Stanisława Batowskiego. Czy obraz od czasu wojny cały czas był na Żoliborzu?

Stołeczni policjanci i pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafili na obraz wybitnego artysty Stanisława Batowskiego „Orlęta lwowskie” z 1936 r. Ustalono, że do jednego z domów aukcyjnych mieszczących się na terenie Żoliborza wstawił go mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna powiedział, że płótno znajdowało się w jego rodzinie "od kiedy pamięta". Z informacji ministerstwa wynikało jednak, że obraz przed wojną znajdował się w jednej ze skarżyskich szkół podstawowych. Gdy Niemcy zajęli obiekt podczas wojny, płótno zaginęło. Pozostały jedynie przedwojenne zdjęcia obrazu wykonane w szkole.

Po uzyskaniu informacji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc przy zabezpieczeniu dzieła sztuki zwróciło się do funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji. 21 października po południu funkcjonariusze wydziału kryminalnego wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych udali się do domu aukcyjnego, gdzie obecnie znajdował się obraz. Płótno zostało zabezpieczone.

W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo przez prokuraturę na Żoliborzu. W tej chwili obraz znajduje się w Muzeum Rezydencji Królów Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!