18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu

Paweł Gołąb
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu uczczono konferencją profilaktyczną w Sieradzu
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu uczczono konferencją profilaktyczną w Sieradzu Fot. Paweł Gołąb
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu uczczono poniedziałkową konferencją profilaktyczną zorganizowaną w Teatrze Miejskim. Do udziału zaproszono głównie młodzież.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu. Konferencja profilaktyczna odbyła się pod hasłem „Powiedz NIE alkoholowi – powiedz TAK normalnemu życiu”. To z inicjatywy Stowarzyszenia Abstynentów „Przystań” w Sieradzu. Jak przypomina jego prezes Władysław Keler, obchody dnia trzeźwości wzięły swój początek od inicjatywy Ewy Cendrowskiej, twórczyni programu „Wódko pozwól żyć” emitowanego w telewizji publicznej na przełomie lat 80. i 90. – Ogólnopolski Dzień Trzeźwości jako stowarzyszenie obchodzimy już od 25 lat, ale tak hucznie, poprzez konferencję, od lat siedmiu. Chcemy w ten sposób przekazać, głównie młodym, że można żyć, bawić się, kochać bez alkoholu.
Jak przypominał im jeden z prelegentów, dr Jakub Bartoszewski, problemy z alkoholem swoje źródło mają w wielu przypadkach w nieprawidłowych relacjach rodzinnych. – Jeżeli w domu nie znajdujemy wsparcia od ojca czy matki, to szukamy zastępstwa w grupie i staramy się, by nowe środowisko nas zaakceptowało. A jeżeli normą jest tam spożywanie alkoholu, jest to prosta droga do jego nadużywania. Warto więc – jeśli w rodzinie mamy zachowania dysfunkcyjne - zwracać się do dorosłych, pedagogów czy psychologów. Warto korzystać z oferty sportowej czy kulturalnej. Wszystko po to, by zapewnić sobie dobre życie.
A kłopoty, których przysparza alkohol, - jak przyznają sami uczniowie – młodych dotykają. _– Widzimy to na przykładzie naszych znajomych, bo same nie pijemy. Zaczynają się pojawiać problemy, na przykład agresywne zachowania, szczególnie w stosunku do dziewczyn – _podają Maria Kozłowska i Dominika Dziemińska, uczennice klasy IIc Gimnazjum nr 1 w Sieradzu przyznając jednocześnie, że nie jest łatwo przetłumaczyć rówieśnikom, że picie jest szkodliwe. Bo z racji wieku młodym trudno jest już teraz wyobrazić sobie tego konsekwencje.
W programie spotkania w teatrze znalazł się m.in. koncert profilaktyczny Wojciecha Kubiaka „Pukając do nieba bram”. Współorganizatorami konferencji wraz z „Przystanią” byli: Urząd Miasta Sieradza, Urząd Gminy w Sieradzu, Urząd Gminy i Miasta w Warcie, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP i HP 5-16 w Sieradzu oraz Sieradzkie Centrum Kultury i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna. Udział wzięła młodzież z 10 szkół, głównie z Sieradza, ale także ze Złoczewa, Błaszek i Warty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto