Dworzec Centralny musi się zmienić - stwierdzili zgodnie architekci, przedstawiciele stołecznego ratusza oraz zarządu PKP. Podczas debaty na temat jego przyszłości padły takie propozycje jak rewitalizacja dworca, ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dworzec Centralny musi się zmienić - stwierdzili zgodnie architekci, przedstawiciele stołecznego ratusza oraz zarządu PKP. Podczas debaty na temat jego przyszłości padły takie propozycje jak rewitalizacja dworca, wyburzenie i postawienie nowego, a nawet przeniesienie w nowe miejsce.

Zdaniem Michała Borowskiego, naczelnego architekta Warszawy, dworzec powinien być przyjazną przestrzenią publiczną, gdzie pasażerowie spędzają czas czekając na pociąg. Według niego, dworzec można zmodernizować lub przebudować w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Borowski nie wyklucza, że dworzec mógłby być przeniesiony np. na drugą stronę Al. Jana Pawła II.

Z kolei Paweł Olczyk, pełnomocnik Zarządu PKP ds. zagospodarowania mienia, podkreślił, że zmiany Dworca Centralnego muszą być nastawione na pozyskanie nowych pasażerów. Poinformował, że "obecnie PKP wybiera doradców, którzy w ciągu kilku miesięcy przygotują analizy i określą jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla wzrostu konkurencyjności PKP". Podkreślił, że dopiero wówczas PKP zajmie konkretne stanowisko w sprawie tego, jak zmienić Dworzec Centralny.

Jakub Szczęsny, architekt z grupy architektonicznej Centrala, uważa, że hala dworca stała się miejską ikoną. - Dworzec ma wartość architektoniczną, wymaga tylko modernizacji - twierdzi. Według niego, w przeszklonej hali mógłby powstać ogród zimowy, tworząc przyjazne otoczenie dla pasażerów.

Dworzec Centralny został oddany do użytku w grudniu 1975 roku.

16 lutego 2006

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!