Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Operetka" Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym

Redakcja
„Operetka” Witolda Gombrowicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka nie jest operetką. To spektakl muzyczny, w którym spotkają się różne gatunki: tango, współczesna muzyka transowa, opera, biały śpiew i operetka.

- O czym my dziś chcemy opowiedzieć "Operetką"? Jakiego rodzaju zmiana nas dziś czeka lub jaka zachodzi? Jest kilka takich zmian, którym moim zdaniem warto się przyjrzeć. Jedną z nich jest zbliżający się koniec świata naładowanego testosteronem. Pierwiastek żeński wydaje się być lepiej przystosowany do nadchodzących czasów. Kryzys, a może koniec mężczyzny jest powszechnie widoczny. To nie jest jednak na tyle silne zjawisko, by czynić z niego myśl przewodnią spektaklu. Wydaje mi się, że problemy zawarte w tym dramacie są wciąż aktualne, tyle że przeszły ze skali makro do skali mikro. Gombrowicz opisał zmianę Europy (a może świata) polegającą na ruinie porządku społecznego i klęsce rewolucji. Ja chciałbym się przyjrzeć, w jaki sposób ruinie podlega dziś pojedynczy człowiek. W skali jednego człowieka wygląda to podobnie, jak w skali całej Europy. I rozgrywa się na naszych oczach - mówi Wojciech Kościelniak, reżyser spektaklu

Najbliższe spektakle: 27 i 28 października, godzina 19:00, Teatr Dramatyczny w Warszawie

O spektaklu:
Na zamku Himalaj wielki bal. Z Paryża przyjeżdża Fior, sławny dyktator mody. Mistrz jest pełen wątpliwości: jakie trendy lansować, gdy czasy niepewne i schyłkowe? Goście zostają zaproszeni do gry - docierają na zamek w workach, pod którymi kryją się zaprojektowane przez nich stroje przyszłości. Bal roztacza się w splendorze toalet i masek, stopniowo wzbierając szaleństwem. W pewnym momencie worki opadają. Jaka przyszłość się z nich wyłoni?

Zobacz: KONKURS: Wygraj podwójne bilety na "Operetkę" w Teatrze Dramatycznym

- Gombrowicz chciał, by sztuka porywała i wciągała. Używał form niskich i popularnych, by opowiedzieć o sprawach istotnych. Moje uprawianie teatru jest również wychodzeniem z niższego do wyższego. Zajmowałem się musicalem z pełnym zauroczeniem jego naiwnością i lekkością. Dziś staram się pchnąć go w ambitniejszej rejony nie zapominając o rozrywkowych korzeniach. – mówi Kościelniak.

Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Muzyka: Piotr Dziubek
Scenografia i projekt animacji: Damian Styrna
Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk

Obsada: Anna Czartoryska / Ewa Lorska, Kinga Głogowska / Marta Walesiak, Paweł Tucholski, Paweł Paprocki (aktor Teatru Narodowego) / Modest Ruciński, Marcin Przybylski (aktor Teatru Narodowego) / Krzysztof Żabka, Piotr Kamiński, Paweł Kamiński, Aleksandra Adamska / Karolina Kazoń, Krzysztof Krupiński, Ewa Prus, Karolina Adamska-Latoch, Robert Majewski / Bartosz Mazur, Jakub Lasota, Anna Gigiel, Jagoda Stach, Paula Kinaszewska, Karolina Michalik, Anna Szymańczyk, Anna Markowicz, Magdalena Piotrowska, Anna Gajewska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Operetka" Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto