Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczone budynki Warszawa. Tajemnica Sobieskiego 100

Ewa Jankowska
Opuszczone budynki Warszawa. Sobieskiego 100
Opuszczone budynki Warszawa. Sobieskiego 100 youtube.com
Opuszczone budynki Warszawa. Znacie budynek przy Sobieskiego 100? W latach 70. mieściła się tam Ambasada Rosyjskich Dyplomatów. Obecnie dom stoi opuszczony i jest cały czas silnie chroniony oraz patrolowany przez całą dobę. Grupie miejskich eksploatatorów URVEX udało się wejść do środka i obejrzeć kilka mieszkań oraz salon fryzjerski.

Opuszczone budynki Warszawa - tajemnica Sobieskiego 100
Oficjalnie osiedle opustoszało w połowie lat 90-tych po upadku ZSRR. Pod koniec lat 90-tych dzierżawę zony od Federacji Rosyjskiej wygrała spółka Fart (mocno powiązana z dawnymi pracownikami peerelowskich central handlu zagranicznego i PGNiG oraz negocjatorów umów gazowych Polska – Rosja), którą w 2005 r. zajęło się ABW.

Od 2005 r. na Sobieskiego 100 działalność rozpoczął Club 100, popularnie zwany „Sotką”. Bardzo szybko stał się modny wśród Rosjan przebywających w Warszawie. We wrześniu 2008 r. prezydent Warszawy oficjalnie oddał Sobieskiego 100 pod zarząd i administrację Skarbu Państwa.

Już po upadku komunizmu, w latach 90-tych, opisywane nieruchomości stały się enklawą „starego”. Rosjanie nie płacili czynszu (tylko w latach 90 wyniósł kilkanaście milionów dolarów). Obecnie zadłużenie sięga prawie 100 mln zł względem kasy miasta.

Ostatnim działaniem w kierunku odzyskania nieruchomości i gruntu przez stronę polską była wystosowana przez MSZ nota z 7 września 2011 r. do Ambasady Federacji Rosyjskiej o wydanie tej nieruchomości. Do dnia 10 lipca 2012 r. strona rosyjska w ogóle nie zareagowała. Przejęcie tego obiektu nie oczekując na wydanie przez FR nie jest możliwe, ponieważ placówka jest chroniona immunitetem dyplomatycznym wynikającym z Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Kaskadowy budynek ma od 3 do 10 pięter, a cała działka ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Plotki o budynku krążą od czasów PRL-u, kiedy to pod przykrywką zamieszkania przez dyplomatów i przemysłowców z budynku miała być prowadzona działalność szpiegowska.

Źródło: www.bunkrowiec.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto