Orlen Warsaw Marathon 2014. Zobacz zdjęcia z biegu [FOTO,WIDEO]

Orlen Warsaw Marathon 2014. 20 tysięcy biegaczy na trasie [ZDJĘCIA,WIDEO]
Orlen Warsaw Marathon 2014. 20 tysięcy biegaczy na trasie [ZDJĘCIA,WIDEO] Fot. Szymon Starnawski
Orlen Warsaw Marathon 2014. Etiopczyk Tola Tadesse, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata w Moskwie, wynikiem 2:06.55 został zwycięzcą 2. Orlen Warsaw Marathon. Mistrzem Polski na dystansie 42 km 195 m został Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) - 2:08.55.

Szost, najlepszy Europejczyk w igrzyskach w Londynie, gdzie był dziewiąty, i rekordzista kraju (2:07.39), w niedzielę uzyskał trzeci wynik. Przegrał jeszcze z Kenijczykiem Levym Matebo Omarim - 2:08.09.

Na dystansie 10 km triumfował jego rodak Martin Mukule - 29.03. W obu biegach wystartowało ok. 20 tys. osób z 40 krajów.

Dwadzieścia tysięcy osób z 40 krajów wystartowało w niedzielę o 9.30 nad Wisłą w 2. Orlen Warsaw Marathon i 84. mistrzostwach Polski mężczyzn. Przygotowano dla nich 7 ton bananów, 4,5 tony pomarańczy, ponad 100 tysięcy litrów napojów i 1000 tabliczek czekolady.

Spośród 20 tysięcy osób około 12 tys. biegnie na dystansie 10 km, pozostali na 42 km 195 m. W sobotę na Starym Mieście ponad 10 tys. wzięło udział w charytatywnym marszobiegu na trasie długości 4,6 km.

- Są to liczby imponujące – 30 tys. osób. Tyle jeszcze nigdy w Polsce nie uczestniczyło w imprezie biegowej na różnych dystansach. A byłoby jeszcze więcej, gdyby nie odbywające się również w niedzielę w kraju inne zawody, jak chociażby maraton w Łodzi – podkreślił sędzia międzynarodowy IAAF Janusz Rozum.

Rekordy frekwencji dzierży stolica – w maratonie to 8506 osób na mecie i 11 856 na 10 km. Oba ustanowione zostały w ubiegłym roku (we wrześniu i październiku). Natomiast najszybciej pokonał w Polsce dystans 42 km 195 Kenijczyk John Sammy Kibet – we wrześniu 2011 roku uzyskał 2:08.17.