Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie pierwszej w Polsce Galerii Ukraińskiej. Na wernisażu pojawili się artyści, dyplomaci i bohaterowie murali [ZDJĘCIA]

Michał Litorowicz
Michał Litorowicz, Polska Press
Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska oficjalnie otwarta. Na wernisażu inaugurującym funkcjonowanie plenerowej wystawy murali o tematyce polsko-ukraińskiej pojawiło się wielu warszawiaków, zaangażowani w projekt artyści oraz państwowi przedstawiciele naszego wschodniego sąsiada. Szczegóły w artykule poniżej. Fotograficzną relację z wydarzenia znajdziecie w galerii.

Galeria Ukraińska w Warszawie

Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska oficjalnie otwarta. Na wernisażu inaugurującym funkcjonowanie plenerowej wystawy murali o tematyce relacji polsko-ukraińskich pojawiło się wielu warszawiaków, zaangażowani w projekt artyści oraz przedstawiciele naszego wschodniego sąsiada. Szczegóły w artykule poniżej.

To już druga plenerowa galeria murali w okolicach Dworca Gdańskiego. Wcześniej pojawiły się tu wielkoformatowe malunki nawiązujące do wydarzeń marca 1968 r. 23 sierpnia 2018 r. swoje funkcjonowanie oficjalnie rozpoczęła pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska. Na filarach wiaduktu, przy ulicy Zygmunta Słomińskiego pojawiło się sześć prac, a każda z nich stanowi komentarz do relacji między Polakami i Ukraińcami. Autorami murali są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Janine Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski.

Wernisaż był okazją do spotkania się z artystami, inicjatorami całej akcji oraz mieszkającymi w Warszawie Ukraińcami. Na miejscu był też obecny przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie uświetnił koncert ukraińskich muzyków, którzy zagrali na ludowych instrumentach.

Artystyczne realizacje stanowią komentarz do dawnych, jak i obecnych stosunków między Polakami i Ukraińcami. Sam wernisaż odbył się na dzień przed Dniem Niepodległości Ukrainy, który jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR w 1991 roku. Istotnym wątkiem przekazu, jakie niosą ze sobą murale jest też setna rocznica niepodległości Polski.

ZOBACZ TEŻ:

Zamierzeniem twórców murali było przedstawienie podobieństw kultur i tradycji naszych krajów. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazano takie motywy jak: ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na filarach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje – Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz, która pojawiła się na wernisażu.

Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto