Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Saski: odbudowa nie jest priorytetem Warszawy. Miasto nie zamierza się do niej dokładać

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Odbudowa Pałacu Saskiego nie jest priorytetem Warszawy. Miasto nie zamierza się do niej dokładać
Odbudowa Pałacu Saskiego nie jest priorytetem Warszawy. Miasto nie zamierza się do niej dokładać Wizualizacja udostępniona przez PBPA "Projekt"
Odbudowa Pałacu Saskiego jest kwestią sporną. Jak twierdzi prezydent Warszawy, inwestycja nie stanowi priorytetu dla stolicy, a co więcej nie wiadomo, jaką funkcje miałby spełniać budynek w nowym kształcie. Mimo to Marszałek Senatu otwarcie mówi o tym, że chce, aby w pałacu powstało Muzeum Zniszczenia Warszawy. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego miasto nie powinno współfinansować inwestycji. Dalsza część tekstu poniżej.

Ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego — zaznacza Rafał Trzaskowski i podkreśla, że rozmowy na temat szczegółów ewentualnej odbudowy wciąż trwają, ale inwestycja nie stanowi dla Warszawy priorytetu. Rząd ma jednak inne plany.

- Jest za wcześnie na rozmowę o jakichkolwiek szczegółach, dlatego że w tej chwili rozmawiamy w ogóle o celowości odbudowy pałacu. Zgodziłem się na rozmowy, ponieważ poważnie traktuję marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział Rafał Trzaskowski.

Przypomnijmy, że decyzję o potrzebie odbudowy pałacu ogłosił 11 listopada ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda. W odbudowanym zabytku miałaby się znaleźć siedziba Senatu. Wciąż jednak nie znamy szczegółów związanych z kwotą odbudowy. Rząd szacuje, że może ona wynieść nawet miliard złotych.

Odbudowa Pałacu Saskiego - we wnętrzu muzeum

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ma jednak dla odbudowanego obiektu jeszcze inny pomysł. - W drugiej, północnej części, miałoby być miejsce, które odnosi się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Chcemy tam zorganizować Muzeum Zniszczenia Warszawy, żeby pokazać wszystkim, jak była zniszczona Warszawa – mówi, cytowany przez "Gazetę Wyborczą" i dodaje, że liczy, iż uda się dojść w tej kwestii do porozumienia także z władzami Warszawy.

Odbudowa Pałacu Saskiego: dekady prób

Pałac był symbolem Polski odrodzonej w 1918 roku. Został zburzony przez Niemców pod koniec wojny, w 1944 roku. O odbudowę kultowego miejsca od lat zabiegają historycy, aktywiści i mieszkańcy Warszawy. Do tej pory udało się zbudować makietę pałacu Saskiego z klocków Lego, w Parku Miniatur w Warszawie pokazano pałac w skali 1:25, a trzy lata temu stworzono wizualizację „Saski 360”, dzięki której możemy podejrzeć, jak wyglądałby historyczny obiekt we współczesnej Warszawie. To tylko niewielkie działania, które pokazują, że pałac wciąż jest w świadomości mieszkańców Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto