Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Wilanowie. Godziny otwarcia 2018. Ceny biletów 2018

Maciej Wiczowski
Muzeum pałacu w Wilanowie rocznie odwiedza prawie ćwierć miliona gości - i to nie przypadek, bo wewnątrz na warszawiaków czekają nie lada atrakcje. Zdjęcie barokowego zespołu pałacowego zaprojektowanego przez Augustyna Locciego widział chyba każdy Polak, ale to co kryją wnętrza, już niestety niewielu.
Muzeum pałacu w Wilanowie rocznie odwiedza prawie ćwierć miliona gości - i to nie przypadek, bo wewnątrz na warszawiaków czekają nie lada atrakcje. Zdjęcie barokowego zespołu pałacowego zaprojektowanego przez Augustyna Locciego widział chyba każdy Polak, ale to co kryją wnętrza, już niestety niewielu. Andrzej Wiktor/Archiwum
Pałac w Wilanowie jest jednym z najpiękniejszych zachowanych zabytków w Warszawie. Co roku odwiedza go ponad pół miliona turystów. Prezentujemy aktualne godziny otwarcia Pałacu Wilanów w 2018 roku oraz ceny biletów do Pałacu Wilanów w 2018 roku.

Pałac w Wilanowie: opis zabytku
Kiedy w 1676 roku Jan Sobieski przyjął godność królewską i jako Jan III zasiadł na tronie, siedzibą jego dworu stał się surowy w swym wyrazie Zamek Królewski w Warszawie, usytuowany w obrębie gęsto zabudowanego miasta. 1677 roku za pośrednictwem koniuszego koronnego Marka Matczyńskiego król zakupił pobliską wieś zwaną od średniowiecza Milanów.

Zaraz po nabyciu Milanowa nowy gospodarz nadał mu łacińską nazwę Villa Nova, która bardzo szybko została spolszczona na Wilanów, doskonale współbrzmiąc z dotychczasową historyczną nazwą. W zakupionych dobrach wilanowskich zastał Jan III „pałac w murach dopiero co zaczęty”, który postanowił rozbudować. W wyniku tych prac dawny staropolski dwór ziemiański zamienił się w barokową rezydencję – majestatyczną i reprezentacyjną.

Na przestrzeni ponad 300-letniej historii pałacu w Wilanowie jego kolejni właściciele rozbudowywali rezydencję i wprowadzali w niej zmiany zgodne z panującymi modami. Mimo to pałac zachował oryginalny charakter oddający wciąż żywą pamięć o jego pierwszym właścicielu – królu Janie III.

Czytaj też: Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd się wzięły i co oznaczają?

Pałac w Wilanowie - godziny otwarcia 2018

W sezonie turystycznym, a więc między 14 kwietnia, a 14 października pałac w Wilanowie w poniedziałki, środy, soboty i niedziele jest otwarty od godziny 9.30 rano do 18.00 wieczorem. Należy jednak pamiętać, że ostatnie wejście odbywa się na godzinę przed zamknięciem - a więc o godzinie 17.00. We wtorki, czwartki i piątki pałac zamyka się wcześniej - o godzinie 16.00.

Poza sezonem godziny ulegają skróceniu - codziennie otwarty jest tylko do godziny 16.00, a we wtorki pałac w Wilanowie jest zamknięty.
Pałac, wystawy stałe i ekspozycje czasowe są zamknięte dla zwiedzających w następujące dni: Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, od 15 do 31 grudnia 2018 r.
Ogrody są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, codziennie, od godz. 9.00. Podczas gwałtownych wiatrów park czasowo zamykamy w trosce o bezpieczeństwo turystów.

Pałac w Wilanowie. Ceny biletów 2018. Ile trzeba zapłacić za wejście?

Bilet normalny do pałacu kosztuje 20 zł, ulgowy – 15 zł. Za te pieniądze można zwiedzić ekspozycję stałą wewnątrz oraz park. Można też wybrać opcję bogatszą, w ramach której zwiedzimy też apartamenty księżnej, pokoje chińskie i myśliwskie oraz galerię magazynową. Za taki bilet zapłacimy odpowiednio 30 i 20 złotych.

Samo wejście do parku kosztuje 5 złotych (normalny) i 3 złote (ulgowy). Darmowe zwiedzanie przysługuje:
1. Osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”;
2. Pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów;
3. Członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS);
4. Posiadaczom Karty Polaka, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 52, poz. 305);
5. Dzieciom do lat 7.

Dobra wiadomość dla oszczędnych jest taka, że zwiedzanie pałacu w Wilanowie w czwartki jest bezpłatne, ale z uwagi na ograniczoną liczbę zwiedzających można się rozczarować i odejść z kwitkiem.

Warto zwrócić uwagę, że w pałacu oczywiście nie ma klimatyzacji, więc – mimo grubych murów budowanych metodą tradycyjną – w środku nie jest chłodno, szczególnie w upalne dni, choć i tak o wiele przyjemniej, niż na zewnątrz. Na zdjęciach znajdziecie kilka pałacowych wnętrz, znacznie więcej na stronach internetowych pałacu, a i tak ma się to nijak do wrażeń z własnej wizyty w muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto