Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałacowe Spotkania z Muzyką i Sztuką

Jolanta Sobczyńska
Jerzy Romaniuk, światowej sławy muzyk był również gościem imprezy
Jerzy Romaniuk, światowej sławy muzyk był również gościem imprezy fot. Jolanta Sobczyńska
To ma być pierwszy taki koncert w Skierniewicach. A może raczej koncerty...

Podczas jednego wieczoru dwaj uzdolnieni polscy pianiści zagrają koncerty fortepianowe. Towarzyszyć im będzie kwartet smyczkowy ze sławnej Orkiestry Akademii Beethowenowskiej. Wśród nich znajdzie się skierniewiczanka.

W środę, 25 listopada, o godzinie 18 w skierniewickim Instytucie Warzywnictwa odbędzie się ostatni w tym roku koncert z cyklu Pałacowe Spotkania z Muzyką i Sztuką współorganizowany właśnie przez tenże instytut oraz Stowarzyszenie Skierniewiczanie.

- To będzie wyjątkowe przeżycie zarówno artystyczne, jak i muzyczne dla koneserów tego typu sztuki - mówi Bogusława Dylewska, nauczyciel gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach, członek stowarzyszenia, pomysłodawca koncertów. - W przepięknych wnętrzach pałacu będzie można usłyszeć wirtuozów fortepianu, skrzypiec, altówki i wiolonczeli.

Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina zagra Szczepan Kończal, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w mistrzowskiej klasie prof. Józefa Stompla. Zaś koncert f-moll zagra Łukasz Trepczyński, który uczył się gry na fortepianie u prof. Andrzeja Jasińskiego (prof. Jasiński uczył też światowej sławy pianistę i dyrygenta Krystiana Zimermana), kandydat do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Pierwsze skrzypce w kwartecie smyczkowym zagra zaś skierniewiczanka, Zofia Wojniakiewicz, absolwentka tutejszej PSM - dodaje Bogusława Dylewska. - Drugie skrzypce to Anna Jabłońska. Na altówce zagra Anna Migdał-Chojecka, a na wiolonczeli Michał Dąbek.

Koncerty z cyklu Pałacowe Spotkania z Muzyką i Sztuką były jedną z form "ożywienia" siedziby Instytutu Warzywnictwa (obok drzwi otwartych organizowanych w pierwszą sobotę miesiąca). Przypomnijmy, że instytut przez lata był otwarty jedynie dla pracowników instytucji. Czy wraz z zakończeniem muzycznych imprez instytut ponownie zamknie swoje podwoje?

- Oczywiście że nie! - zapewnia prof. Franciszek Adamicki, dyrektor skierniewickiego instytutu. - Będziemy kontynuować "drzwi otwarte" instytutu. Zaś środowy koncert zamknie tylko pewien cykl koncertów. W przyszłym roku mamy obchody Roku Chopinowskiego (200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina). Z tej okazji chcielibyśmy wykorzystać pałac do celów koncertowych. Już rozmawialiśmy o tym z dyrektorem szkoły muzycznej w Skierniewicach.

Byłoby to znakomite wykorzystanie faktu, że w Skierniewicach mieszkała pierwsza miłość Fryderyka Chopina, Konstancja Gładkowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto