Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć o Smoleńsku ma też „młodą twarz”

Redakcja
Kamil Sadoch/Maciej Paśnikowski
Kamil Sadoch/Maciej Paśnikowski Piotr Drozdowicz
Dla nich rocznica katastrofy pod Smoleńskiem to nie kolejny nudny news. Młode pokolenie też przeżyło tę tragedię. I dzisiaj mówi o tym bez wstydu.

Rocznica katastrofy na zdjęciach »

Mimo że w mniejszości, młodzi ludzie także byli w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim palili znicze, brali udział w marszach, demonstracjach. – My także przeżyliśmy tę tragedię – mówią.

– Dowiedziałem się o katastrofie, będąc u znajomych. Ktoś do mnie przedzwonił. Na początku szok, niedowierzanie. Tuż po katastrofie przyjechałem pod Pałac Prezydencki, żeby się pomodlić i zapalić znicz – mówi Maciej Paśnikowski, licealista z Otwocka. – Teraz też bardzo mi zależało na tym, żeby tu być i uczestniczyć w obchodach 1. rocznicy – dodaje.

Oddać hołd ofiarom katastrofy chciał także Kamil Sadoch, student Politechniki Warszawskiej. Przez cały dzień był w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Słuchał także koncertu na pl. Zamkowym. –  Wiadomość o wypadku zastała mnie w domu. Zadzwonił do mnie wujek. Najpierw pomyślałem, że to koszmarny żart – opowiada.

I dodaje: – Pojechałem na uczelnię. Jeden z wykładowców wspominał swojego przyjaciela Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie. Z trudem prowadził zajęcia – mówi student. Wielokrotnie brał już udział w marszach pamięci. - Nadal głęboko przeżywam tę katastrofę.

„...z potrzeby serca”

Podobnie mówili inni nasi rozmówcy. – Przyjechałam z potrzeby serca. Uważam, że powinniśmy tutaj być, musimy walczyć o pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie – opowiadała Agata Kuraś z Gdańska. – Powinno być tutaj więcej ludzi. W końcu prezydent był głową Państwa, wybrany demokratycznie przez większość społeczeństwa – wspominał z kolei Jacek Fiedorowicz z Olsztyna.

96 ofiar katastrofy

10 kwietnia 2010 roku podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku rozbił się samolot, na pokładzie którego była między innymi prezydencka para. Lech Kaczyński oraz inni oficjele lecieli do Rosji, aby uczcić pamięć Polaków pomordowanych przez sowieckich oficerów podczas II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto