Jurek Owsiak napisał list otwarty do prezesa TVP

(© arch. Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jurek Owsiak zabrał głos w sprawie zakodowanych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.

Od prawie dwóch tygodni w Polsce toczą się mecze siatkarskie w ramach najważniejszego turnieju na świecie. Większość z nas nie obejrzy ich jednak w telewizji, gdyż taka możliwość jest płatna i kosztuje w różnych sieciach kablowych od około 80 do 100 złotych (wyjątkiem są abonenci Polsatu Cyfrowego, którzy mają dostęp do kanałów Polsat Volleyball za darmo). Głos w sprawie postanowił zabrać Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który napisał list otwarty do Juliusza Brauna - prezesa TVP.

Zobacz zdjęcia najładniejszych dziewczyn na siatkarskich trybunach

Poniżej zamieszczamy pełną treść listu.

Szanowny Panie Prezesie,

Mam do Pana jedno ważne pytanie. Dlaczego okradł Pan nas, Polaków, z ogromnych emocji jakie niosą ze sobą mistrzostwa świata w siatkówce?

Od kilku dni w naszym kraju odbywają się fantastycznie zorganizowane, przebiegające w nieprawdopodobnej atmosferze, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. Sam szef Federacji po inauguracyjnym meczu na Stadionie Narodowym nie miał słów, by wyrazić swój podziw dla nas, organizatorów, za sposób w jaki przygotowaliśmy się do tego niezwykłego zdarzenia.

W tym widowisku, w odróżnieniu od innych wielkich międzynarodowych zmagań sportowych, Polacy odgrywają bardzo ważną rolę. Wypracowali ją sobie ciężką, wieloletnia pracą. To nie gdybanie o szczęściu, jak w przypadku piłki nożnej, to ogromne i bardzo realne szanse, aby w tych mistrzostwach liczyć na medalowe podium. Mamy za sobą pierwszą turę zmagań. Polacy są w grze, i to w jakiej, Panie Prezesie! Przegrany mecz ze Stanami Zjednoczonymi pokazał klasę, szczytowe sportowe emocje, fantastyczne zachowanie kibiców, którzy szczelnie zapełniają wielkie hale sportowe. A Pan sobie to odpuścił! Mało tego, ukarał Pan nas, kibiców, serwując wiadomości o Mistrzostwach Świata w Siatkówce w szczątkowej, żenującej wersji w telewizyjnych newsach sportowych.

Wygrana 3:0 z Argentyną była trzecią, a może i czwartą wiadomością tego dnia czytaną przez złotoustych prezenterów. Tych samych, którzy w przypadku innych zdarzeń, które telewizja przytomnie zakontraktowała, nie mogą opanować swoich emocji chwaląc sportowców i nasze narodowe kibicowanie. Pan te emocje uciął, wyrzucił je Pan na obrzeża newsów. Nie żyjemy tymi wydarzeniami w szkole, w pracy, na ulicy, podczas zakupów. Nie umawiamy się na oglądanie meczu, bo jak nie wykupiliśmy transmisji, to najnormalniej w świecie potrafimy przeoczyć zbliżający się mecz. Mam wrażenie, że Pańska Telewizja robi wszystko, abyśmy my, Polacy, skutecznie nie byli świadkami tych wspaniałych zmagań sportowych.

Mecz inauguracyjny (rozkodowany) podobno oglądało 10 mln Polaków. Pozostałe mecze ogląda nieco ponad 1 mln telewidzów. Prawie 9 milionów Polaków miałoby powody, dzięki wspaniałej grze naszych sportowców, naszej kadry, aby oglądać każde spotkanie. Czy dlatego, że inna stacja komercyjna kupiła prawa, Pan ukarał nas, abonentów? Powinnością telewizji publicznej jest komentarz, sprawozdanie, transmisja z każdego ważnego wydarzenia, zwłaszcza jeśli jest to wydarzenie o randze międzynarodowej. Jeżeli Pan te prawa przegapił, to niech Pan przynajmniej otworzy studio komentatorskie Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej, tak jak to telewizja czyni przy każdym innym tej rangi wydarzeniu. Jeżeli nie może nam Pan pokazać obrazka, niech Pan o tym opowie. Ja to zrobiłem w swojej środowej audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia, kiedy przerywając muzykę łączyłem się z Tomaszem Gorazdowskim, na bieżąco przekazywać emocje z ostatniego seta meczu Polska-USA. Znaleźliśmy na to miejsce między muzyką Lao Che a T.Love.

Te mistrzostwa jeszcze trwają, proszę nam chociaż o nich opowiadać.

Jerzy Owsiak

Czytaj także

  Komentarze (6)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  rom50 (gość)

  odezwał sie "autorytet" LEMINGÓW iu KLAKIERÓW . nanpierw spójrz na siebie i swoje "przekrety .

  Borowski (gość)

  Owsiak, a gdzie masz słoik?
  Dlaczego ten pan nie chce pokazać przed sądem swoich ksiąg rachunkowych?

  nokler (gość)

  Oczywiście jak by zakodowane było w tffu tefałenie to juruś nic by nie mówił. Hipokryta. Niech się lepiej zajmie wydawaniem pieniędzy a nie mówieniem ludziom jak ma żyć.