Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwo spłaca kredyt

Paweł Szałankiewicz
Od 5 sierpnia tego roku w życie weszła ustawa antykryzysowa, Umożliwia ona osobom, które utraciły pracę lub zakończyły jednoosobową działalność gospodarczą po 1 lipca 2008, uzyskanie pomocy finansowej w spłacie rat ...

Od 5 sierpnia tego roku w życie weszła ustawa antykryzysowa, Umożliwia ona osobom, które utraciły pracę lub zakończyły jednoosobową działalność gospodarczą po 1 lipca 2008, uzyskanie pomocy finansowej w spłacie rat kredytu hipotecznego.

Aby ubiegać się o dopłatę należy przede wszystkim posiadać status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku i do końca 2010 roku złożyć odpowiedni wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dotyczy to także naszego "pośredniaka"

- Takiej pomocy nie dostaną osoby, które zwolniły się same i te, z którymi pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika - wyjaśnia Krystyna Wyciślok, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach.

Kolejnym warunkiem jest uzyskanie z banku lub instytucji, która udzieliła kredytu, oświadczenia zawierającego informacje o tym kredycie.

Wniosek powinien zawierać podstawowe dane kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego), oświadczenie o podstawach do przyznania pomocy, a także posiadaniu ewentualnej umowy ubezpieczeniowej.

Decyzja o przyznaniu pomocy z Funduszu Pracy podejmowana jest przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, który też określa jej wysokość. Maksymalnie może ona wynieść 1200 zł miesięcznie i trwać przez jeden rok. Miesięczna kwota pomocy nie może jednak przekraczać raty kredytu, więc jeśli zainteresowany spłaca ratę w wysokości 600 zł, taką też maksymalną pomoc otrzyma. Kwota pomocy jest wpłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na konto banku lub instytucji, która udzieliła kredytu.

- Decyzja o przyznaniu pomocy nie powinna wpłynąć później niż trzy dni przed wymaganym terminem raty%07- mówi Krystyna Wyciślok.

Zwrot otrzymanych pieniędzy rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od zakończenia wypłat pomocy. Należność jest rozłożona na osiem lat i jest ściągana w nieoprocentowanych ratach. Jeśli więc osoba bezrobotna otrzymała pomoc w wysokości 1200 złotych miesięcznie przez rok, wówczas będzie zwracać pieniądze przez 96 miesięcy płacąc po 150 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto