Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Schumana. Ulicami stolicy idzie wielobarwny pochód

Basia Woźnica
Parada Schumana idzie ulicami stolicy. W wielobarwnym pochodzie co roku bierze udział tysiące warszawiaków oraz przyjezdnych z Polski i innych unijnych krajów. Pochód upamiętnia obchodzony 9 maja Dzień Europy. W tym roku specjalnym gościem parady jest Ukraina.

Parada Schumana. Ulicami stolicy idzie wielobarwny pochód

Fundacja Schumana już od kilkunastu lat (od 1999 roku) organizuje kolorowy i radosny pochód ulicami Warszawy. Biorą w nim udział m.in. Szkolne Kluby Europejskie z flagami, transparentami, a nawet z własnymi orkiestrami, polscy i europejscy politycy, całe rodziny, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele instytucji kultury i wielu innych entuzjastów integracji Europy.

Parada Schumana trasa

Pochód wyruszył z placu Zamkowego o godzinie 12. Zgromadzeni przed kościołem św. Anny przejdą Krakowskim Przedmieściem do ulicy Królewskiej, następnie ulicą Moliera, Senatorską i Miodową, aby wrócić na Krakowskie Przedmieście do Miasteczka Schumana. W sobotę przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu, przy skwerze Hoovera, będzie trwał uliczny festyn.

Czytaj także: XII Parada Schumana w Warszawie. Euroentuzjastów z roku na rok przybywa (GALERIA)

W tym roku głównym tematem pikniku jest miasto. – Chcemy rozmawiać o mieście, które jest otwarte na inicjatywy, pomysły i potrzeby obywateli, które wykorzystuje możliwości, jakie stwarzają międzysektorowa współpraca, nowe technologie czy fundusze europejskie – mówi Anna Radwan, prezes Fundacji Schumana.

Parada Schumana - Miasteczko na Krakowskim Przedmieściu

Podczas festynu odbędą się spotkania i rozmowy z ekspertami o polityce miejskiej, w tym prezentacje najciekawszych inicjatyw w Warszawie. Do rozmów o mieście otwartym zostali zaproszeni także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk kultury i mediów. W specjalnie ustawionych namiotach będzie można spotkać między innymi: Marię Seweryn, która opowie o spektaklach plenerowych Och-Teatru i teatru Polonia.
Podczas festynu odbędą się prezentacje europejskich miast, gry miejskie i rozmowy na temat problemów mieszkańców. Zaprezentowane zostaną najciekawsze miejskie inicjatywy nawiązujące zarówno do historycznej, jak i współczesnej Warszawy. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Pokazy szkoły tańców, puszczania baniek mydlanych, wielkoformatowe puzzle czy Europejskie Koło Fortuny – będzie w czym wybierać. Ciekawie zapowiada się projekt „Pochwal się Warszawą”, czyli okazja, aby zapoznać się ze zdjęciami Warszawy. Każdy będzie mógł wysłać historyczną pocztówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto