Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paradontoza jednym z najczęstszych problemów z zębami

abcZdrowie.pl
by Felixe / CC BY 2.0 (flickr)
Twoje dziąsła krwawią, a zęby stały się chwiejne? Sprawdź, czy to nie jest paradontoza!

Paradontoza należy do najczęstszych chorób przyzębia. Powoduje krwawienie z dziąseł i rozchwianie zębów, w niektórych przypadkach prowadzące do ich wypadania. Przyczyną schorzenia często jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i nieodpowiednie leczenie stomatologiczne. W walce z paradontozą przeważnie wykorzystuje się zabiegi laserowe i antybiotykoterapię. Jak rozpoznać i leczyć paradontozę oraz zapobiegać jej tłumaczy lek. dent. Piotr Puchała.

Przyczyny paradontozy

Jak zaznacza specjalista, problem przeważnie zaczyna się od bakterii. Kamień nazębny i płytka bakteryjna należą do popularnych problemów stomatologicznych. „Jeśli wywołają stan zapalny dziąseł, przyzębie stopniowo zacznie odsuwać się od korzeni zębów” – tłumaczy ekspert. Prowadzi to do powstania tzw. kieszonek, w których gromadzą się resztki pokarmu będące pożywką dla bakterii. W ten sposób dziąsła zaczynają krwawić i pojawia się nieprzyjemny oddech. „Proces zapalny oznacza, że w jamie ustnej obecne są toksyny rozpuszczające kość” – mówi stomatolog. W rezultacie korzeń coraz bardziej się odsłania, co prowadzi do chwiejności i wypadania zębów. Objawem zapalenia dziąseł jest zmiana ich zabarwienia, a także konsystencji i kształtu.

Paradontoza rozwijać się może wskutek braku higieny jamy ustnej lub nieodpowiedniego leczenia zębów. Odpowiedzialne za problem mogą być również wady zgryzu, zła dieta, nadmiar alkoholu, cukrzyca lub palenie papierosów.

Profilaktyka paradontozy

„Najlepszą ochroną przed paradontozą jest codzienna, dokładna higiena jamy ustnej połączona z regularnymi zabiegami w gabinecie stomatologicznym” – zaznacza lek. dent. Piotr Puchała. Należy szczotkować zęby 3 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty. Przed myciem zębów warto oczyścić powierzchnie styczne nicią dentystyczną. „Ważnym uzupełnieniem profilaktyki jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej – warto stosować je nie tylko po szczotkowaniu, lecz także po każdym posiłku, gdy nie mamy możliwości umycia zębów – podaje ekspert.

Aby uniknąć paradontozy zapobiegać należy gromadzeniu płytki nazębno-dziąsłowej, a także trzeba regularnie usuwać kamień. Podrażnia on dziąsła, a znajdujące się w nim bakterie i toksyny powodują rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Ważne jest także wzmocnienie odporności i stosowanie właściwej diety – bogatej w białko, węglowodany i witaminę C. Wskazane jest kontrolowanie stanu zębów i wczesne zwalczanie oznak próchnicy.

Leczenie paradontozy

Chociaż istnieje wiele metod leczenia paradontozy, nie każda z nich pozwala uzyskać trwałe rezultaty. Jak tłumaczy specjalista, samą chorobę oraz jej przyczynę zwalczyć można przy pomocy nowoczesnego urządzenia ultradźwiękowego Vector. „Zaawansowane technologicznie urządzenie pozwala precyzyjnie usunąć wszystkie bakterie i kamień nazębny z zębów stałych, implantów i wszelkiego rodzaju uzupełnień protetycznych” – mówi stomatolog. Metoda ta pozwala uniknąć zabiegu chirurgicznego i zapewnia pacjentowi komfort. Według lek. dent. Piotra Puchały Vector wykorzystuje 3 efektywne narzędzia, a mianowicie fale ultradźwiękowe, specjalnie opracowaną zawiesinę i końcówkę do skalingu. Wskutek zabiegu zęby uzyskują stabilną pozycję w dziąsłach. „Głębokie kieszonki przyzębne zostają wyczyszczone, a powierzchnie korzenia wypolerowane i uzdatnione” – dodaje.

Paradontozę coraz częściej określa się mianem choroby cywilizacyjnej, dlatego należy wiedzieć, co powoduje schorzenie i jak mu zapobiegać. Choroby zębów dotykają ok. 40–50% dorosłych ludzi na świecie. Chociaż schorzenie rozwijać się może wcześniej, jego nasilenie przypada na okres między 50 i 60 rokiem życia.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto