Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Człuchowie

Beata Gliwka
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski została ustanowiona w 1991 r. przez ks. Abp. Ignacego Jeża. Ciekawa historia związana jest z wybraniem patrona parafii.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski została ustanowiona w 1991 r. przez ks. Abp. Ignacego Jeża. Ciekawa historia związana jest z wybraniem patrona parafii. Parafianie wraz ze swoim duszpasterzem proponowali, aby patronował jej święty ks. Ignacy Lojola, założyciel zakonu jezuitów, dla uczczenia ówczesnego biskupa Ignacego Jeża. Ksiądz biskup nie zgodził się z tą propozycją. Zauważył za to, że w Człuchowie parafiom patronuje już dwóch apostołów, a nie ma Matki Bożej. W ten sposób z jego inicjatywy parafia otrzymała miano parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Parafianie opowiadają, że miasto wybrała też sama patronka. Miało o tym świadczyć niezwykłe wydarzenie, kiedy podczas peregrynacji cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej po parafiach, wiozący go samochód zepsuł się w... Człuchowie.

3500
tylu wiernych liczy Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Człuchowie

Informacje
• Adres parafii: ul. Szczecińska 39, 77-300 Człuchów
telefon: (059) 834 28 88
• Zasięg parafii:
ulice: Armii Krajowej, Dąbrowskiego, Drzymały, Kamienna, Łąkowa, Os. Sikorskiego, Os. Witosa, Reymonta, Rataja, Szczecińska (od Nr 25)
miejscowości: Jaromierz
• Odpusty:
Matki Bożej Królowej Polski 3 Maja

Święta i codzienność parafii
W dni powszednie Msza św. jest odprawiana o godz. 18; w niedzielę o godz. 7, 9, 11, 12.15 i 18. Krótkie kazania głoszone są również podczas Mszy św. codziennych. W niedzielę odprawiana jest specjalna msza dla dzieci o godz. 12.15. Dwadzieścia minut przed Mszami św. w dni powszednie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego; pół godziny przed każdą Mszą św. odbywa się zaś spowiedź (w pierwsze piątki miesiąca już od godz. 16). W tygodniu odbywają się spotkania scholki dziecięcej (piątek godz. 16.30), młodzieży (piątek - 18.30), ministrantów (środa - 18.30), Kręgów Żywego Różańca (w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 9), chóru męskiego.
Każdego trzynastego dnia miesiąca odprawiane jest Nabożeństwa Fatimskie o godz. 21. Nabożeństwa okresowe (Różaniec, Majowe, czerwcowe) odbywają się po Mszy św. wieczornej. Rekolekcje Wielkopostne zaczynają się w piątą niedzielę Wielkiego Postu.
Biuro Parafii działa od wtorku do piątku w godz.16.30-17.30.

Rozmowa z ks. Krzysztofem Różańskim z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski

Jakie wydarzenia wymieniłby ksiądz jako najważniejsze w historii parafii?
Dla Parafii o tak krótkiej historii wciąż żywe w pamięci jest wydarzenie powołania jej do istnienia w sierpniu 1991 roku. Kolejnym ważnym wydarzeniem była zmiana granic diecezji w roku 1992, która spowodowała, że nasza Parafia znalazła się w grani-cach Diecezji Pelplińskiej. Wielkim dziełem wiernych była budowa Domu Parafialnego wraz z Kaplicą w roku 1991 i w latach następnych, które przez kolejne 10 lat służyły jako miejsce celebracji i modlitwy. Konsekracja kościoła odbyła się w 2002 roku, ale prace wykończeniowe trwają do dziś. Po przeniesieniu życia liturgicznego do kościo-ła parafialnego w roku 2004 dokonaliśmy adaptacji Kaplicy na Dom Parafialny, w którym znalazło swoje miejsce Biuro Parafialne i salki duszpasterskie.

Prace nadal trwają, a ostatnio kościół zaczął nabierać kolorów...
Zakończyliśmy prace przy murach świątyni, a teraz trwają prace wewnątrz kościoła. Od roku odbywa się stopniowy montaż witraży w oknach świątyni. W sumie będzie ona wyposażona w 6 dużych witraży z postaciami Świętych, Błogosławionych i Sług Bożych, ważnych dla Parafii i dla Polski. W 12 mniejszych oknach chcemy umieścić tekst Dziesięciorga Przykazań Bożych, które przecież stanowią fundament życia każdego chrześcijanina. W oknach prezbiterium naszego kościoła zamontowa-liśmy tradycyjnie tam umieszczane witraże św. Piotra i Pawła. Witraże Świętych i Sług Bożych są ogromne, mają po osiem metrów kwadratowych. Dzięki temu udało się razem z wizerunkami umieścić ich najwymowniejsze cytaty. Nasze witraże zatem nie tylko prezentują Świętych, ale również "mówią". Papież Jan Paweł II ze swojego witraża na przykład przypomina programowe zawołanie swego pontyfikatu: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Św. Siostra Faustyna wyznaje: "Jezu ufam Tobie"; Św. Hubert napomina: "Jeśli nie wrócisz do Boga, jesteś zgubiony"; ks. Jerzy Popiełuszko ostrzega, że "Bać się trzeba tylko, by nie zdradzić Chrystusa". "Mówić" będą też mniejsze witraże, bo wciąż będą przypominać Dekalog. W ten sposób już sam budynek kościoła będzie głosić Bożą Prawdę. Witraże mają też i aspekt praktyczny, bo część ławek po lewej stronie latem była nadmiernie nasłoneczniona. Wielkie, kolorowe witraże zatrzymają część światła nadając wnętrzu charakterystyczny dla klimatu kościołów półmrok.

Wybranie osób na witrażach, nie było chyba łatwe?
Co do kilku postaci wybór był oczywisty. Nie mogło przecież zabraknąć Jana Pawła II. Popularny w naszych stronach św. Hubert pojawił się na witrażu na prośbę myśliwych i leśników, którzy w części go sfinansowali; postać św. Faustyny była wyborem oczywistym, ze względu na rozbudowany w naszej Parafii kult miłosierdzia Bożego. Nie było też dyskusji co do wyboru św. Joanny Beretty Molli, której kult jest również dość rozpowszechniony. Dwa lata temu sprowadziliśmy do kościoła jej relikwie. Dla mnie jej postać jest też wyjątkowa ze względów osobistych, ponieważ święta Joanna Beretta Molla zmarła tydzień przed moimi urodzinami. Oddała życie ratując życie dziecka, które nosiła w łonie. Jej poświęcenie każe zastanowić się nad trudem macierzyństwa - jest patronką matek, lekarzy i rodzin, patronką obrońców życia nienarodzonych. W kolejnym witrażu mamy wizerunek Ks. Jerzego Popiełuszko. Witraż został zamontowany przed kilkoma dniami na 25 - lecie jego męczeńskiej śmierci. Ostatnia postać jaka znajdzie się na witrażu to bł. Karolina Kózkówna, Patronka młodzieży, coraz bardziej popularna (m.in. ostatnio rozwija się internetowy Różaniec Młodzieży im. Bł. Karoliny). W ten sposób na witrażach znajdą się postaci 3 mężczyzn i 3 kobiet.

Praca w parafii to radości, czy problemy?
Praca z parafianami i dla parafian to przede wszystkim wielka radość służenia Sprawie Bożej. Radość z coraz pełniejszej wspólnoty Kościoła, z coraz większej gorliwości wiernych. Przy tej radości problemy, jeśli się pojawiają, nie są przytła-czające. Do aktualnych należy na pewno zaliczyć problem zbyt małej liczba ministran-tów, czy młodzieży uczestni-czącej w spotkaniach parafialnych, ale mamy nadzieję, że przy systematy-cznej pracy i uda się je rozwiązać. Pozytywnym zaskoczeniem jest zaś wielkie zaangażowanie parafian w sprawy Kościoła. Podczas budowy od podstaw Parafii wierni mieli okazję się dobrze zorganizować i mocno zaangażować. To zaangażo-wanie oraz bliski związek z Parafią, która tworzyła się na ich oczach, pozostały do dziś. Kiedy trzeba coś zrobić, wystarczy zatelefo-nować i zawsze znajduje się grupa osób, która chętnie przychodzi pomóc. Jesteśmy małą Parafią i nie stać nas np. na zatrudnienie kościelnego, więc parafianie sami zajmują się też np. sprzątaniem kościoła. Dyżury podzielone są na poszczególne bloki i osiedla i wszyscy czują się odpowiedzialni za piękno Domu Bożego. Tak samo wygląda kwestia dekoracji w kościele. Aktywne są też stowarzyszenia parafialne. Kiedy Róże Różańcowe, których mamy siedem, zauważyły, że należałoby założyć jeszcze jedną, po prostu zaczęły zbierać nowych członków i wciągu miesiąca powstał nowy Krąg Różańcowy. Bardzo pozytyw-nym znakiem jest też spore zainteresowanie wśród parafian prasą katolicką. Mamy nawet swój parafialny tygodnik - "Biuletyn Parafialny", który niesie nie tylko informację o życiu Parafii, ale również pewną dawkę wiedzy religijnej i formacji duchowej. Taka postawa parafian jest bardzo budująca. Przed nami jeszcze wiele pracy przy upiększaniu naszej świątyni oraz pogłębianiu wspólnoty parafialnej. Jeśli jednak Pan Bóg da siły i zdrowie, to pod opieką Patronki naszej Parafii i przy takiej jak dotąd życzliwości ludzkiej, jestem pewien, że wszystko będzie szło dobrze na pożytek ludziom i ku chwale Bożej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto