Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia św. Piotra i Pawła w Pucku

Roman Kościelniak
Historia puckiej fary sięga XII wieku. Kościół ma prawdziwie morską lokalizację. Co roku przybywają tu pielgrzymi na łodziach. Widoczna z daleka wieża kościoła to znak rozpoznawczy Pucka.

Historia puckiej fary sięga XII wieku. Kościół ma prawdziwie morską lokalizację. Co roku przybywają tu pielgrzymi na łodziach.

Widoczna z daleka wieża kościoła to znak rozpoznawczy Pucka. a tutejsza parafia ma niezwykle ciekawą historię.


Nie jest znana dokładna data powstania w Pucku parafii, prawdopodobnie miało to miejsce w XII w. Natomiast pewnym jest, że kamienne fundamenty filarów pochodzą z XII wieku. Są to pozostałości dawnego kościoła romańskiego. Do niego jeszcze przed rokiem 1309 dobudowano istniejącą do dziś wieżę. Obecną świątynię postawiono między rokiem 1330 a 1400. 
W latach 1556-1589 pucki kościół był w rękach luteran. Z badan wynika, że po zwróceniu go społeczności katolickiej wykonano sporo prac remontowych. Zdaniem historyków, dowodzi to znacznego stopnia zniszczenia budowli przez luteran. 

W 1623 r. Jan Wejher, syn ówczesnego starosty puckiego, ufundował ołtarz, w którym znalazły się obrazy Hermana Hana, uznawanego wówczas za najlepszego malarza na Pomorzu. Na jednym z obrazów Maryji nadano rysy Anny Wejher, żony starosty. Natomiast setnik, który przebił serce Jezusa, przypomina samego starostę. Tłumaczono, że malarz w ten sposób namalował postaci na obrazach, gdyż Anna Wejher nigdy nie odeszła od wiary katolickiej, jej mąż z kolei przeszedł na pewien czas na luteranizm. 
Około roku 1800 w kościele pojawiły się istniejące do dziś ołtarze: główny z czterema przesuwanymi obrazami oraz dwa boczne: Matki Bożej i Św. Antoniego. Wkomponowano w nie figury pochodzące z wcześniejszych ołtarzy. 
Niemal sto lat później przeprowadzono w puckim kościele prace budowlano-konserwatorskie. Wówczas m.in. powiększono otwory okienne, dzięki czemu można było zamontować w nich witraże. Zmianie uległa posadzka kościoła. 
Obecnie świątynia przeżywa kolejną wielką renowację. Wymieniono dach kościoła, uzupełniono ubytki lica cegieł. W celu osuszenia murów zerwano cementowe tynki. W planach jest jeszcze przebudowa prezbiterium oraz malowanie wnętrza. 


Pucki kościół może poszczycić się wspaniałą lokalizacją. Świątynia stoi niemal nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. I dlatego już z oddali wita pielgrzymujące do niej co roku łodzie rybackie. Podczas tego niezwykłego wydarzenia w czasie odpustu św. Apostołów Piotra i Pawła pod koniec czerwca mieszkańcom powiatu puckiego bardzo często towarzyszą turyści.

Kto jest kim w parafii
Proboszcz parafii: ks. Jerzy Kunca

Wikariusze: ks. Leszek Babiaczyk, ks. Dariusz Rębiś i ks. Radosław Belling, pPomocą duszpasterską w puckiej parafii służy także ks. Jan Kaczkowski

Organista: Franciszek Rychert, któremu pomagają Maciej Szmyt i Tomasz Urmański.

Porządek mszy świętych
Niedziele: godz. 7, 8.30, 10 (suma), 11.30, 13.15 (dla dzieci), 18.30 (dla młodzieży).

Ponadto w kaplicy szpitalnej o godz. 7.30, w Rzucewie o godz. 9.30 i w kaplicy w Domu Pomocy Społecznej o godz. 11.

Dni powszednie: godz. 6.30, 8.30, 18.30.
Święta zniesione: 6.30, 8.30, 10, 17, 18.30.

9000 - tylu wiernych liczy sobie obecnie parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

Rozmowa z proboszczem
Z ks. Jerzym Kuncą rozmawia Roman Kościelniak.
Pucka parafia może poszczycić się nietypową pielgrzymką, wierni przypływają na odpust łodziami przez Zatokę...
- 

Ta tradycja w obecnej formie została stworzona przed trzydziestu laty. Jednak rybacy z Półwyspu Helskiego od wieków swoimi łodziami przypływali do Pucka na odpust. Taka była potrzeba. W formie zorganizowanej stworzyło się to na fali odwilży roku 1980. 
Ten duch wolności sprawił, że z ludzie otwarcie manifestowali swoja wiarę. Teraz wielu przyznaje, że przyjeżdżają nad Zatokę Pucka nawet z odległych miast, by uczestniczyć w nabożeństwie odpustowym.
Wcześniej ksiądz był proboszczem w Żarnowcu, teraz w Pucku. W obu tych miejscach są stare kościoły, które były remontowane. To takie zamiłowanie?


- Faktycznie, w Żarnowcu rozpocząłem remont, który kontynuuje obecnie mój następca. Ja natomiast teraz prowadzę to, co zaczął mój poprzednik, ksiądz Jan Perszon.
 Jeszcze zostało wiele pracy do zrobienia. Mam nadzieję, że pucka wiekowa fara będzie wyglądała bardzo pięknie.

Duszpasterstwa parafialne
Przy kościele działa rada parafialna, która składa się z 12 osób. 
Ponadto istnieją tu: Chór Św. Cecylii, dziecięca schola Violinki, 15 wspólnot żywego różańca, grupa modlitewna, Eucharystyczny Ruch Młodych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Oaza Rodzin, Caritas Parafialna, Grupa AA i A-Non oraz świetlica parafialna. 
W Domu Pomocy Społecznej zorganizowani są Cisi Pracownicy Krzyża. 
Przy parafii powstało hospicjum i wolontariat. 
Pucka parafia wydaje tygodnik "Fara".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto