Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich. Warszawa jakiej nie znacie [ZDJĘCIA]

baw
Park Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich można oglądać do 1 maja 2015 r.
Park Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich można oglądać do 1 maja 2015 r. Ewa Gołaszewska
Pałac Kronenberga, Wielki Salon i Żelazna Brama, pałac Lubomirskich, budynek Giełdy Warszawskiej - to tylko niektóre z budynków, które od soboty będzie można oglądać w Parku Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich.

Park Miniatur Województwa Mazowieckiego w nowej siedzibie – historycznym Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 przy rogu ul. Chmielnej jest otwarty codziennie w godzinach od 10.30. do 18.30 w soboty i niedziele oraz od 11.00 do 20.00 w dni powszednie.

Park Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich

Ekspozycja jest zorganizowana na poziomie -1. z wejściem na wprost holu frontowego. Oprócz sukcesywnie zwiększanej kolekcji modeli architektonicznych w skali 1:25 na wystawie zobaczymy archiwalną ikonografię w wielkoformatowych reprodukcjach.

Budowa precyzyjnych modeli w skali 1:25 jest poprzedzona zgromadzeniem wszelkiej dostępnej dokumentacji, a więc rysunków projektowych, pomiarów, map, fotografii, rycin, itp. Na ich podstawie wybiera się moment w dziejach ewolucji wyglądu budowli, który zostanie odzwierciedlony w makiecie. Następnie powstaje projekt architektoniczny, komputerowo przetwarzany na trójwymiarowy obraz. W tej samej technologii opracowuje się również poszczególne elementy wystroju, produkowane przez drukarki 3D lub frezarki. Wielometrowe bryły modeli powstają z płyt, w których trzeba powycinać nierzadko i kilkaset otworów. Na bryle o odtworzonej kolorystyce z epoki montuje się dachy, rynny i setki innych elementów oraz nakłada elementy wystroju zewnętrznego (kolumny, rzeźby, sztukaterie itp.), które są odpowiednio fakturowane, barwione i wizualnie subtelnie postarzone.

Czytaj także: Park Miniatur w Warszawie. Zobacz miasto, którego już nie ma [ZDJĘCIA]

Oprócz już wcześniej prezentowanych makiet: pałacu Saskiego z pl. Piłsudskiego, pałacu Kronenberga z pl. Małachowskiego, Wielkiego Salonu i Żelaznej Bramy z Ogrodu Saskiego, budynku Giełdy Warszawskiej z ul. Królewskiej, pałacu Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Gościnnego Dworu z placu Żelaznej Bramy oraz stojącego przy tymże placu pałacu Lubomirskich - po raz pierwszy zostanie pokazany model kamienicy Kazimierza Granzowa, jednej z najbardziej luksusowych, pałacowych czynszówek przedwojennej Warszawy - podkreślają twórcy Parku Miniatur. Oprócz makiet można też oglądać fotografie miasta i jego mieszkańców sprzed 1939 roku.

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 8 a rodzinny (2+2) 30 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto