Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki Warszawa: najpiękniejsze ogrody, tereny zielone i spokojne miejsca stolicy

red.
Jeden z najbardziej znanych ogrodów Warszawy był początkowo parkiem w stylu angielskim. Dziś działa jako część Muzeum Xawerego Dunikowskiego. Ogrom wystaw, spektakli, spotkań, projekcji filmowych czy koncertów przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów z całej Polski. We wnętrzu zorganizowane jest niewielkie muzeum rzeźby z czasowymi wystawami.

ul. Puławska 113a
Jeden z najbardziej znanych ogrodów Warszawy był początkowo parkiem w stylu angielskim. Dziś działa jako część Muzeum Xawerego Dunikowskiego. Ogrom wystaw, spektakli, spotkań, projekcji filmowych czy koncertów przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów z całej Polski. We wnętrzu zorganizowane jest niewielkie muzeum rzeźby z czasowymi wystawami. ul. Puławska 113a Szymon Starnawski
Wiedzieliście, że w Warszawie istnieje 76 parków o łącznej powierzchni 715 hektarów? Nic dziwnego, że nasze miasto pojawia się na listach najbardziej zielonych miast europejskich. Warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się do jednego z nich. My prezentujemy wam te najpiękniejsze. Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii i uruchomić nasz przegląd.

Parki Warszawy: kiedyś tylko dla wybranych

Dzisiejsze parki Warszawy często pierwotnie były ogrodami. W zależności od stylu w jakim został zaprojektowany dany ogród, możemy spodziewać się po nim czegoś innego. W Warszawie znajdziemy zarówno ogrody w stylu francuskim, angielsko-chińskim, jak i angielskim czy włoskim. Kiedyś były projektowane dla bogatych mieszczan, dziś może z nich korzystać każdy. Czym się od siebie różnią poszczególne style ?

Ogrody francuskie, Warszawa

Ogrody francuskie słynną ze swojego kunsztu, zadbania i charakterystycznej symetrii poszczególnych elementów, np. szpalerów drzew, rzeźb roślin, boskietów (niewielkie “lasy” wewnątrz ogrodu), zwierzyńce z żywymi zwierzętami. Nieco inaczej prezentuje się zaś ogród w stylu angielskim, który stawia na swobodę form, wolność i naturalność. W przeciwieństwie do ogrodów francuskich te angielskie prezentowały wyidealizowany obraz przyrody. Często towarzyszyły im oczka wodne, jeziora czy drobne zbiorniki wodne, a po parku rozsiane były “ruiny” różnych obiektów. Budowane w celach dekoracyjnych, były faktycznie celowo postarzanymi obiektami, które miały przywodzić na myśl czasy greckie lub rzymskie. Przykłady takich budowli znajdziemy m.in. w Parku Natolińskim czy Łazienkach Królewskich. Budowle te bywały fantazyjne i często niezharmonizowane z otoczeniem.

Wszyscy chcą otwarcia, więc pozostanie zamknięty. Park natoliński pozostanie rezerwatem

Wszyscy chcą otwarcia, więc... pozostanie zamknięty. Park Na...

Nieco inaczej prezentuje się ogrody w stylu włoskim, korzeniami sięgający epoki renesansu. Przypominać mogą do pewnego stopnia ogrody francuskie, ale znajdziemy w nich labirynty murków, schodów, rzeźb i innych elementów architektonicznych. Wśród materiałów dominuje piaskowiec i terakota, a ozdobne posadzki prezentują kunszt i zamożność właściciela.

Ogrody Warszawa: różny styl, jedno miasto
Style ogrodów w ramach jednego parku mogą się ze sobą, rzecz jasna mieszać. Z takim mieszaniem się wpływów i stylów mamy do czynienia między innymi w Łazienkach Królewskich, gdzie znajdziemy elementy zarówno ogrodu angielskiego, jak i włoskiego.

Jak prezentują się warszawskie parki na tle tej charakterystyki?
Kliknij poniżej i przekonaj się

Jeden z najbardziej znanych ogrodów Warszawy był początkowo parkiem w stylu angielskim. Dziś działa jako część Muzeum Xawerego Dunikowskiego. Ogrom wystaw, spektakli, spotkań, projekcji filmowych czy koncertów przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów z całej Polski. We wnętrzu zorganizowane jest niewielkie muzeum rzeźby z czasowymi wystawami.

ul. Puławska 113a

Parki Warszawa: najpiękniejsze ogrody, tereny zielone i spok...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto