Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Perun" w rejestrze zabytków. Dawne hale fabryki mają ponad sto lat [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru dawną Warszawską Fabrykę Sprzętu Spawalniczego „Perun” wraz z terenem posesji. Hale wzniesione ok. 1913 roku to dawny warsztat spawalniczy, dawny magazyn z acetylenowią i budynek wytwórni gazów technicznych oraz zbudowany w 1938 r. budynek blacharni i warsztatów spawalniczych. Budynki fabryki mają ponad sto lat. Szczegóły w artykule poniżej.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki, wpisał do rejestru zabytków dawną Warszawską Fabrykę Sprzętu Spawalniczego „Perun” (cztery hale) przy ul. Grochowskiej 301/305 wraz z terenem posesji. ''Stanowią one powiązaną ze sobą, spójną pod względem architektonicznym i funkcjonalnym grupę budynków, powstałych przed 1938 rokiem'' - czytamy na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zobacz też: Zabytki Warszawy, które przetrwały wojnę. Wiedzieliście, że są z nami od tylu lat? [PRZEGLĄD]

Kościół św. Anny znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 68. Podczas II wojny światowej zbombardowana została kaplica Loretańska. Zniszczeniu uległ również dach świątyni. Nie wszyscy wiedzą, że podczas okupacji władze Polskiego Państwa Podziemnego wybrały ją na miejsce patriotyczno-religijnych prezentacji.

Zabytki Warszawy, które przetrwały wojnę. Wiedzieliście, że ...

''Perun'' - historia

Fabryka „Perun” została założona w 1910 r. przez francuskie Towarzystwo Akcyjne „L’Air Liquide”. W 1913 r. Towarzystwo połączyło się z rosyjską Spółką Akcyjną „Perun” i przeniosło swoją fabrykę na Kamionek. Wybuch I wojny światowej zahamował rozwój przedsiębiorstwa. W 1915 r. zakłady zostały zajęte przez wojska pruskie, a majątek skonfiskowany i wywieziony w czasie niemieckiej ewakuacji. Od 1918 r. firma funkcjonowała pod nazwą Francuskie Towarzystwo Akcyjne „Perun”.

- W czasie II wojny światowej zakłady kontynuowały swoją działalność w ograniczonym zakresie, pozostając pod nadzorem władz niemieckich. Na stanowisku dyrektora fabryki do 1944 r. pozostawał Alfred Sznerr. Zabudowania fabryczne nie zostały zniszczone przez wycofujące się oddziały niemieckie, co umożliwiło uruchomienie produkcji w tym samym roku - czytamy w komunikacie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Po upaństwowieniu zakładów otrzymały one nazwę Warszawska Fabryka Gazów Technicznych i Sprzętu Spawalniczego, a od 1956 r. Warszawska Fabryka Sprzętu Spawalniczego „Perun”. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyburzono część historycznych zabudowań m.in. tlenownię oraz budynek warsztatowy, wzniesiono także nowe budynki fabryczne. W latach 1999-2003 firma została sprywatyzowana, a zakłady przy ul. Grochowskiej 301/305 zaprzestały swojej działalności.

Pomieszczenia pofabryczne wynajmowane są obecnie firmom i najemcom prywatnym.

Perun

Brak oryginalnego wyposażenia

Cztery hale pofabryczne dawnej fabryki „Perun” stanowią powiązaną ze sobą spójną pod względem architektonicznym i funkcjonalnym grupę budynków powstałych przed 1938 rokiem. Są to trzy hale fabryczne wzniesione ok. 1913 r.: dawny warsztat spawalniczy, dawny magazyn z acetylenowią i budynek wytwórni gazów technicznych oraz wzniesiony w 1938 r. budynek blacharni i warsztatów spawalniczych. Wszystkie te hale to budynki wzniesione na rzucie prostokąta, murowane, z metalową konstrukcją więźby dachowej, samonośnej lub wspartej na stalowych filarach. Czwarta hala, wzniesiona później, posiada uproszczony detal architektoniczny, ale w ogólnej dyspozycji nawiązuje do budynków wcześniejszych.

Wewnątrz hal nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Historyczne urządzenia fabryczne były dwukrotnie konfiskowane (w czasie I i II wojny światowej). Maszyny wykorzystywane w okresie powojennym zostały zdemontowane w związku z zakończeniem produkcji przemysłowej i wynajęciu budynków firmom i najemcom prywatnym.

Mniej znane zabytki Warszawy. Niebanalne miejsca piękne i warte odkrycia [PRZEGLĄD]

Saska Kępa wciąż jest niedoceniana przez mieszkańców Warszawy, a co dopiero przez turystów. A szkoda - w końcu poza licznymi i naprawdę bardzo ciekawymi propozycjami kulinarnymi oferuje wiele terenów zielonych i piękne przedwojenne wille. Idealne miejsce na leniwe, weekendowe spacery.

Mniej znane zabytki Warszawy. Niebanalne miejsca piękne i wa...

''Perun'' - świadectwo rozwoju przemysłu

Stopniowa rozbudowa była konsekwencją dokonującego się postępu w dziedzinie spawalnictwa i rosnącego zapotrzebowania na produkcję gazów technologicznych. Opracowywane przez firmę „Perun” rozwiązania pozwoliły na stworzenie pierwszej w Polsce fabryki elektrod do spawania łukowego (1924), drutów do spawania stali, żeliwa, miedzi i aluminium, a także transformatorów spawalniczych i spawalnic wirujących. Do osiągnięć spółki należą również opracowanie technologii do prasowania metali kolorowych na skalę przemysłową, produkcja aparatów tlenowych oraz urządzeń wykorzystujących tlen, mających zastosowanie w medycynie, pożarnictwie i przemyśle spożywczym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto