18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć najczęstszych pytań od laryngologa

abcZdrowie.pl
by Travis Isaacs (flickr)
Zastanawiasz się, jak rozpoznać zapalenie zatok lub wyleczyć się z chrapania? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania z dziedziny laryngologii.

Laryngologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem problemów związanych z uszami, nosem, gardłem i krtanią. Na najczęściej zadawane w tej kwestii pytania odpowiada laryngolog, dr n. med. Krzysztof Jach.

„Jak rozpoznać chore zatoki?”

‒ Przewlekłe zapalenie zatok rozpoznaje się na podstawie objawów i tomografii komputerowej – zaznacza lekarz. Symptomy schorzenia zależne są od tego, w których zatokach przynosowych rozwinął się stan zapalny. Generalnie chory doświadczać może obrzęku zatok, co wiąże się z ich zmniejszoną drożnością, bólem głowy i uciskiem. Przy zapaleniu zatok szczękowych pojawia się ucisk lub ból głowy w okolicy twarzy, zębów i czoła, przy zapaleniu zatok czołowych – w okolicy czoła, a przy zapaleniu zatok sitowych – za oczami. Ostatniej przypadłości towarzyszy także rozsadzający ból głowy.

„Czy można wyleczyć się z chrapania?”

Jak zaznacza specjalista, chrapanie spowodowane jest zaburzeniami przepływu powietrza przez nos, krtań i gardło. ‒ Leczenie polega na usunięciu przeszkód, takich jak krzywa przegroda nosa, przerost muszli nosowych, anomalie podniebienia, języczka podniebiennego, a czasem i języka – tłumaczy laryngolog.

Powszechnie stosuje się leczenie objawowe oraz zabiegowe chrapania. Pierwsze polega na usunięciu dokuczliwych symptomów, co osiągnąć można np. poprzez stosowanie sprayów czy plastrów na nos. Tego rodzaju terapia nie likwiduje jednak przyczyny problemu. Aby uporać się z tą przypadłością, konieczne jest przeprowadzenie leczenia zabiegowego, które najczęściej polega na zastosowaniu fal radiowych (koblacja lub technika Celeon) lub wszczepieniu implantów podniebiennych. Często wykorzystuje się także noże plazmowe i harmoniczne. Metody te nie prowadzą do zmian w wyglądzie pacjenta, są bezbolesne i minimalnie inwazyjne.

„Na czym polega badanie słuchu?”

Badanie słuchu polega na ocenie słyszenia dźwięków o różnej częstotliwości i głośności, najczęściej w słuchawkach – mówi dr n. med. Krzysztof Jach. Jak dodaje, małe dzieci można poddać badaniu audiometrycznemu, dzięki któremu można ocenić ilość i jakość słuchu. W trakcie testu tworzony jest audiogram, czyli wykres ukazujący próg słyszenia dla konkretnych częstotliwości dźwięku.

Badania słuchu dzieli się na subiektywne i obiektywne. Pierwsze z nich obejmują ocenę symetrii słyszenia (próba Webera), test wyrównywania głośności, audiometrię totalną, wysokoczęstotliwościową, a także audiometrię mowy (testy słuchu, zdaniowe i słowne). Do badań obiektywnych zalicza się badanie potencjałów słuchowych, otoemisję akustyczną oraz audiometrię impedancyjną.

„W jaki sposób najbezpieczniej czyścić uszy?”

‒ Do codziennej higieny uszu wystarczą patyczki, a przy obfitej woskowinie można stosować gotowe krople z apteki – podaje ekspert. W przypadku małych dzieci najczęściej stosuje się płukanie, aspirację i czyszczenie za pomocą metalowych pętelek.

„Jak wygląda leczenie anginy?”

‒ Angina jest najczęściej pochodzenia paciorkowcowego i powinna być leczona antybiotykiem, którego wybór należy do lekarza, lekiem dezynfekującym i ewentualnie przeciwbólowym – mówi specjalista. Jak dodaje, pomocny okazać się może kompres z alkoholu na skórę szyi. W terapii anginy często wykorzystuje się również zioła – napary z rumianku lub szałwii. Ciepłe okłady pomagają w przypadku powiększonych węzłów chłonnych i ich bólu. Ulgę w bólu choremu przynieść mogą także lody. Chory powinien jak najwięcej przebywać w łóżku, dzięki czemu zminimalizuje ryzyko powikłań, obejmujących zapalenie nerek czy też zapalenie węzłów chłonnych szyi.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto