Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwiastki na ścianie budynku DS "Riviera" zostaną odbudowane

Piotr Wieczorek
Płaskorzeźba z tablicą Mendelejewa pojawiła się na ścianie budynku w latach sześćdziesiątych	foto archiwum
Płaskorzeźba z tablicą Mendelejewa pojawiła się na ścianie budynku w latach sześćdziesiątych foto archiwum
Zniszczona mozaika z układem okresowym pierwiastków na ścianie budynku DS "Riviera" zostanie odbudowana.

Koparki wjechały na teren akademika Politechniki Warszawskiej przed blisko czterema tygodniami. W ramach planowanego remontu Riviery robotnicy zaczęli skuwać ścianę starej części budynku, przyległą do tej, na której od lat 60. widnieje charakterystyczna betonowa płaskorzeźba przedstawiająca tablicę Mendelejewa - sugerująca przechodzącym ul. Polną powiązanie budynku z naukami ścisłymi. Hel, lit oraz sód znalazły się wkrótce w gruzach u stóp konstrukcji.

Szkody w kosztorysie
Zdjęcia uszkodzonej mozaiki obiegły niedługo potem internet. Podniosły się głosy sprzeciwu ze strony varsavianistów, a od władz uczelni dobiegały sprzeczne stwierdzenia odnośnie do przyszłości układu - łącznie z tym, że zostanie on w całości skuty.

Mozaika jednak ocaleje i nie ma co do tego wątpliwości, uspokaja rzecznik prasowy PW Ewa Chybińska. Prace remontowe prowadzone są na zlecenie uczelni, a uszkodzenie nie było zaskoczeniem; odnowa układu okresowego wpisana była w kosztorys modernizacji akademika. - Płaskorzeźba skonstruowana jest na zasadzie wyżłobienia w betonie, nie jest zrobiona ze złota. Wiadomo było, że nie będzie można jej zdemontować, że zostanie uszkodzona i że potrzebna będzie jej odbudowa - mówi rzeczniczka, dodając, że będzie to okazją do poprawy stanu płaskorzeźby z układem słonecznym na innej ścianie budynku.

Zbyt wąska klatka
Pierwsze zapowiedzi likwidacji rzeźby pojawiły się dwa lata temu, jednak mrzonki nie sprawdziły się. Ocieplenie i przebudowa budynku są celami obecnego remontu. Mozaika musiała zostać rozkuta, by poszerzyć jedną z klatek schodowych, która nie spełnia już nowych wymogów bezpieczeństwa. Nie ma mowy o winie robotników, a koszt odbudowy poniesie uczelnia. Będzie on wysoki, lecz - jak mówi Chybińska - materiał, z którego wykonany jest fragment, nie jest szalenie drogocenny. Riviera, wybudowana w 1964, jest jednym z pierwszych wieżowców w powojennej Warszawie i pierwszym pełniącym funkcję domu studenta. W 1996 roku pokryta została szkłem.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwiastki na ścianie budynku DS "Riviera" zostaną odbudowane - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto