Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Polsce Galeria Ukraińska powstaje w Warszawie. Murale przy Dworcu Gdańskim opowiedzą Polakach i Ukraińcach [ZDJĘCIA]

Michał Litorowicz
Fundacja Klamra, klamra.org
Przy warszawskim Dworcu Gdańskim powstaje nowa, plenerowa galeria. Do tej pory, w tej okolicy mogliśmy oglądać murale dotyczące wydarzeń marca 1968 r. Teraz to miejsce wzbogaci się o kolejne prace – zaproszeni artyści zajęli się tematem stosunków polsko-ukraińskich tworząc pierwszą w Polsce Galerię Ukraińską. Szczegóły w artykule poniżej.

Pierwsza w Polsce streetartowa Galeria Ukraińska zaistnieje pod koniec sierpnia 2018 r. w Warszawie. Na filarach wiaduktu przy przy ul. Zygmunta Słomińskiego (naprzeciwko Dworca Gdańskiego) już powstają wielkoformatowe malunki, a wernisaż zaplanowano na 23 sierpnia o godzinie 18. Artystyczne realizacje będą odnosić się tematycznie do dawnych, jak i obecnych stosunków między Polakami i Ukraińcami. Projekt realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Murale nie tylko wzbogacą przestrzeń publiczną, ale będą też komentarzem do przypadającej w tym roku 27. rocznicy niepodległości Ukrainy. Jak twierdzą pomysłodawcy galerii, ich celem jest przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polskich i Ukrainy. Dlatego też w formie wielkoformatowych malunków ukazane zostaną takie motywy jak ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na murach znajdą się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje. Będą to m.in.: Andrzej Seweryn, Joanna Jabłczyńska i Aleksandra Kutz.

W tworzeniu pierwszej w Polsce Galerii Ukraińskiej biorą ukraińscy i polscy: Svitlana Bezkorovaina, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski.

Szablony, przy pomocy których przeniesiono malunki na filary wiaduktu, powstały podczas warsztatów, w których uczestniczyły kobiety z Ukrainy i Polski.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto