Pierwsze urodziny NIAiU

Pozwolenie na

budowę

działanie. Architektura tymczasowości

30.11 – 02.12.2018

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki z okazji swoich pierwszych urodzin zaprasza na weekend pełen spotkań, wystaw i rozmów o architekturze tymczasowości! Na dwa dni zagospodarujemy budynek, który niebawem zniknie z panoramy Warszawy. Zastanowimy się jakie możliwości kreuje taka sytuacja w szerszej skali. W ramach programu zaprosimy na ekspozycję, dyskusje, wykłady oraz spacery badawcze i warsztaty.

Od kilku dekad polskie miasta podlegają nieustannej transformacji, przynoszącej nie raz radykalne zmiany w ich przestrzeni. Powstają nowe budynki, inne zaś pustoszeją. W czasie „pomiędzy” utraceniem pierwotnego przeznaczenia, a docelowym zagospodarowaniem pojawia się miejsce na eksperyment.

Program w skrócie:

30.11.2018, piątek
18.00 – wykład otwierający: EFFEKT
20.00 – wernisaż wystawy „Architektura tymczasowości”
21.00 – Impreza urodzinowa, Pogłos w Ilmecie
01.12.2018, sobota
12.00 – spacery architektoniczne Footloose Warsaw
16.00 – wręczenie Nagród NIAiU za najlepsze prace magisterskie, wystawa nagrodzonych prac
17.00 – #odzyskane – prezentacje dobrych praktyk i debata Magazynu Miasta

WYSTAWA „Architektura tymczasowości”

01 – 02.12.2018, sobota – niedziela, 12.00-19.00
wernisaż: 30.11.2018, piątek, 20.00
wstęp wolny

W trakcie 1. Urodzin NIAiU porozmawiamy o tym, jak używać przestrzeni w alternatywny sposób. Pokażemy dobre praktyki i potencjał drzemiący w wielu polskich miastach. Zaproszeni artyści, społecznicy i instytucje pokażą to w jaki sposób czas kształtuje postrzeganie architektury i przestrzeni miejskiej, jakie możliwości tworzy tymczasowość. Odczarujmy pojęcie tymczasowości i odrzućmy negatywne skojarzenia z prowizorycznością. Czasowe zagospodarowanie tego typu miejsc, daje szansę na testowanie w skali 1:1 rozwiązań, które mogą zmienić na lepsze rzeczywistość miast. Budynki postrzegajmy więc nie poprzez pryzmat ich przeszłej i przyszłej funkcji, ale przestrzeni jaką tworzą i potencjałów jakie ze sobą niosą. W dłuższej perspektywie każda funkcja jest tymczasowa.

Kurator: Kacper Kępiński

ŻYWA ULICA

Żywa Ulica to pomysł na wypracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej przy zaangażowaniu ludzi, którzy codziennie z niej korzystają. W trakcie prototypowania wprowadzamy nową organizację ruchu i ustawiamy mobilne meble miejskie, a następnie oddajemy je użytkownikom do testowania. Równocześnie obserwujemy ich zachowania i prowadzimy z nimi rozmowy. W taki właśnie sposób stworzyliśmy wytyczne do przebudowy głównej ulicy Dąbrowy Górniczej, która będzie ulegać przekształceniom w ramach rewitalizacji śródmieścia.

Koordynator projektu: Paweł Jaworski
Projekt graficzny: Maciej Chodziński

OBIEKT ZAGUBIONY

Czas po transformacji ustrojowej to okres upadku wielu klubów sportowych i degradacji ich infrastruktury. Nie mogąc sprostać regułom wolnorynkowym, w ciągu kilku lat zaczęły przeradzać się w ukrytą za bramami ruinę. Obecnie obiekty te są w stanie zawieszenia – z reguły nie spełniają już pierwotnych funkcji, a o ich przyszłym kształcie dyskutuje się w przestrzeni publicznej.
Fotografie: Tomasz Kubaczyk
Kuratorka: Karolina Andrzejewska-Batko

T r a n s - f u n k c j o n a l i z m y

Podważamy stałość związków przestrzeń-funkcja-zestaw zachowań. Prezentujemy trzy historie z Lublina, Krakowa i Warszawy.

Autorki: Dominika Wilczyńska, Barbara Nawrocka - Kolektyw Palce Lizać

Krajobraz mnemoniczny

Pamięć gdy jest uprzestrzenniona, wsparta materialnymi dowodami może rozciągnąć się ponad przestrzeń miejską w krajobraz i skalę regionalną. Ponowny użytek materialnych fragmentów zburzonych obiektów zbiegł się z pracą rzeki - naturalnymi procesami odkładania się wiślanych naniosów i zanoszenia koryta piaskiem. Krajobraz mnemoniczny przedstawia fragmenty przeobrażonego pejzażu doliny Wisły jako ramę do rozciągnięcia wspomnień.

Autorzy: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis - Centrala

Kosmiczna Odyseja. Tajna historia lądowania Dworca PKS w Kielcach

Nietypowy owalny kształt zwieńczony kopułą został początkowo uznany przez mieszkańców za dziwaczną fanaberię. Z czasem jednak docenili jego funkcjonalny i nietypowy w skali świata układ jak i przekonali się do ekstrawaganckiej bryły. Dworzec służył w oryginalnej formie do początku 2018 roku, obecnie jest w fazie przebudowy.

Autorki: Paula Dulnik, Olga Grabiwoda, Dominikę Janicką - Instytut Dizajnu w Kielcach

* *

Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU dla najlepszych prac magisterskich

Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy nagrodzonych prac: 01.12.2018, 16.00
Celem pierwszej edycji konkursu jest promocja prac magisterskich oraz motywowanie studentów do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych, publicznych i budynków użyteczności publicznej w swoich pracach dyplomowych. Nagroda przyznana została w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej.

* *

Wykład otwierający: Tue Foged, EFFEKT

30.11.2018 – piątek, 18.00

Tue Foged jest współzałożycielem EFFEKT Architects. Firma z siedzibą w Kopenhadze zatrudnia 40 wyspecjalizowanych architektów, urbanistów i architektów krajobrazu działających w dziedzinie architektury, urbanistyki i badań. Wszystkie projekty EFFEKT koncentrują się wokół stworzenia trwałego pozytywnego wpływu - społecznego, ekonomicznego i środowiskowego - i zawsze są uwzględniane w kontekście lokalnym, regionalnym i globalnym, mając na celu wykreowanie wartości społecznej poza zyskiem krótkoterminowym i komercyjnym. Tue reprezentuje empatyczne i responsywne podejście do architektury łączące wnikliwą analizę z żartobliwym myśleniem projektowym. Tytuł Magistra Architektury (M.Arch) zdobył na The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture (2005), gdzie później wykładał jako Kierownik Pracowni Departamentu Planowania Przestrzennego (2007-2009), Profesor wizytujący na University of Washington (2016) i członek jury World Architecture Festival (2014, 2016, 2017).

* *

Impreza urodzinowa

30.11.2018 – piątek, 21.00
współpraca: Klub Pogłos

Zapraszamy na imprezę wernisażowo-urodzinową w przestrzeni dawnej restauracji na pierwszym piętrze budynku. Razem z klubem Pogłos zapewniamy elektroniczne brzmienia i nie tylko muzyczne nawiązania do lat dziewięćdziesiątych - ale również w wystroju opuszczonego lokalu.

Pogłos @ ILMET
DJ Avtomat, DJ Aldona Relax

wstęp wolny

* *

Spacery architektoniczne – Footloose Warsaw

01.12.2018 – sobota, 12.00
obowiązują zapisy: k.kepinski@niaiu.pl

Zapraszamy na dwa spacery badawcze, które stanowią kontynuację programu Footloose Warsaw. Towards a walkable urban theory.

Powiśle, czyli polityka miejska przez gentryfikację

Powiśle przez lata było znane z ubóstwa i zakładów przemysłowych, które działały tu do końca XX wieku. Obecnie jest to prawdopodobnie najbogatsza dzielnica Warszawy i obszar o najwyższych cenach nieruchomości. Co ciekawe, proces "wzbogacania" tej przestrzeni miejskiej został zainicjowany przez inwestycje publiczne. Pierwszą z nich była Biblioteka Uniwersytecka, otwarta w 1999 roku. Podróż pokaże aktualny stan dzielnicy oraz dawne przyczółki pionierów gentryfikacji.
Łukasz Drozda jest urbanistą i politologiem, doktorat w dziedzinie polityki publicznej uzyskał na SGH w Warszawie. Opublikował trzy książki na temat polskiej polityki, gentryfikacji i urbanizacji.

Miejsce zbiórki: Tamka, okolice przystanku Topiel

Nieużytki – nieformalne tereny zieleni

Pojęcie „nieużytku” jest głęboko pejoratywne. Nawiązując do rolniczej genealogii słowa, nie można uniknąć skojarzenia z marnotrawstwem i niegospodarnością. W trakcie wizyty na "nieprzydatnym" obszarze dawnej miejscowości Potoki, na obrzeżach centrum Warszawy, zbadamy warstwy miejskich i pozamiejskich nieużytków: ich nieformalne zastosowania i aspekty środowiskowe - pozostałe gospodarstwa rolne i dziko rosnącą zieleń. Porozmawiamy o skomplikowanej sytuacji materialnej obszaru i odwiedzimy powstające „prestiżowe” osiedla.

Maciej Łepkowski jest doktorantem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego badania dotyczą rewaloryzacji miast i nieformalnej urbanistyki.

Zuzanna Mielczarek jest architektką i urbanistką, absolwentką wydziału architektury TU Delft. Pracuje nad strategiami przebudowy miejskiej gospodarki i krajobrazów.

Miejsce zbiórki: Metro Wilanowska

* *

#odzyskane – prezentacje dobrych praktyk i debata

01.12.2018 – sobota, 17.00
współpraca: Magazyn Miasta

Wieczór poświęcony tematyce ciekawych inicjatyw zakładających ponowne wykorzystanie byłych przestrzeni postindustrialnych i postmilitarnych na cele społeczne i komercyjne. W trakcie wieczoru poruszymy wątek aktywności architektów w tym obszarze. Dynamiczna forma zakłada połączenie 4 krótkich prezentacji opisujących konkretne realizacje z polskich i zagranicznych miast z moderowaną dyskusją.

Moderacja: Artur Celiński

**

Miejsce: Biurowiec ILMET

adres: Rondo ONZ / al. Jana Pawła II 15

Budowę biurowca rozpoczęto w 1995 roku, a zakończono dwa lata później. Projekt 83-metrowego wieżowca opracowali Miljenko Dumencic oraz Mirosław Kartowicz. W holu głównym budynku znajduje się podświetlana plastikowa tuba zawierająca akt położenia kamienia węgielnego z 12 czerwca 1995 roku, polskie i austriackie dzienniki oraz kilka polskich banknotów sprzed denominacji. Właściciel budynku, firma Skanska, planuje w najbliższym czasie jego wyburzenie i budowę nowego, większego obiektu. Aktualnie większość biurowca jest niewykorzystywana, funkcjonuje jedynie podziemny parking oraz część przestrzeni biurowo-usługowych na parterze.

**

Współpraca:

Instytut Dizajnu w Kielcach
Magazyn Miasta
Pogłos
Centrala
Tomasz Kubaczyk
Żywa Ulica
Kolektyw Palce Lizać

www.niaiu.pl

materiał informacyjny

  • Polskatimes
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3