Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy książkomat pojawił się na dworcu Warszawa Śródmieście (ZDJĘCIA)

Kamila Małocha
Na dworcu Warszawa Śródmieście stanął pierwszy Książkomat, w którym kupić można książki kilkunastu znanych i lubianych autorów. Wkrótce podobne pojawią się na peronach dworca Centralnego.

- Jako PKP jesteśmy otwarci na takie projekty. Zależy nam na zmianie wizerunku dworca, aby nie był traktowany tylko jako punkt przesiadkowy. Wcześniej realizowaliśmy już projekty, dzięki którym oblicze dworca miało się zmienić, była to chociażby Galeria Open. Ostatnio zgłosił się do nas jeden z najemców, który próbuje wejść w projekt książkomatów, postanowiliśmy wesprzeć jego działania - mówi Barbara Leszczyńska z biura prasowego PKP. - Na razie projekt można określić jako rodzaj eksperymentu, po świętach powinniśmy mieć już informację, czy pomysł jest trafiony, jeśli okaże się, że tak, książkomaty pojawią się na innych dworcach - dodaje.

Książkomaty to doskonała propozycja dla podróżnych - za niewielkie pieniądze mogą nabyć tytuł, dzięki któremu podróż stanie się mniej uciążliwa.

- 70 proc. książek w naszej ofercie to książki przecenione, w przedziale cenowym od 7 do 15 zł., 30 proc. tytułów sprzedajemy po tzw. cenie okładkowej - informuje Rafał Czyżkowski, pomysłodawca projektu.

Jak podkreśla właściciel książkomatów zainteresowanie jest, ale na razie określa je jako umiarkowane. Ciągle też trwają rozmowy z PKP w sprawie rozszerzenia działalności. - Zależy nam na wsparciu PKP, ponieważ projekt nie jest w stanie cenowo konkurować np. z automatami napojów, cały czas trwają rozmowy, jeśli przebiegną pomyślnie urządzenia pojawią się na innych polskich dworcach.

Zamontowane urządzenie można określić jako testowe, w przyszłości automaty mogą pojawić się w oszklonych Cubach na peronach, m.in. na Dworcu Centralnym.

PKP chce budować nową, lepszą dworcową markę. Dzięki automatom, podróżujący mogą łatwiej, bez kolejek kupić lekturę do czytania w trakcie jazdy. Miejmy nadzieję, że takich projektów będzie coraz więcej.

Warto zaznaczyć, że pomysł nie jest nowy - na początku XIX wieku pewien księgarz w Londynie stworzył "książkomat", aby sprzedawać dzieła zakazane przez cenzurę, w środku prawdopodobnie ukrywał się żywy sprzedawca.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto