Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Naukowy 2017, Warszawa. Dowiemy się, jak powstaje tajfun i zobaczymy marsz pantofelków

ap
Zdjęcie z Pikniku Naukowego z 2016 roku
Zdjęcie z Pikniku Naukowego z 2016 roku Ewelina Wójcik
Piknik Naukowy 2017, Warszawa. Tegoroczna impreza skierowana do miłośników nauki oraz osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o otaczającym nas świecie, odbędzie się 3 czerwca na stadionie PGE Narodowym. Tematem 21. edycji Pikniku Naukowego będzie nasza planeta, czyli Ziemia.

21. Piknik Naukowy odbędzie się 3 czerwca. W tym roku impreza zostanie poświęcona planecie, na której żyjemy, czyli Ziemi. Jak co roku, na uczestników czeka mnóstwo atrakcji związanych z motywem przewodnim wydarzenia. Przygotowanych zostanie 9 ścieżek zwiedzania, aby każdy mógł wybrać to, co najbardziej go interesuje.

Patrząc na ziemię. Planeta widziana z kosmosu
Wybierając tę ścieżkę, dowiemy się m.in. jaką rolę odgrywają wielkie masy wody i w jaki sposób obserwujemy je z kosmosu. Naukowcy odpowiedzą też na pytania, jak wygląda rodzący się tajfun oraz po czym poznamy, że nadchodzi susza lub powódź. Z kolei Instytut Geodezji i Kartografii zaprezentuje, w jaki sposób prognozuje się kataklizmy naturalne, opierając się na danych satelitarnych.

Z ziemi wzięte. Geologia, górnictwo i kopaliny
Druga ścieżka odpowie na pytanie, skąd bierze się paliwo w naszych samochodach, czyli poznamy dokładną ściężkę od skamieliny aż do samochodowego baku. Będzie można zobaczyć, czym się różnią różne frakcje ropy naftowej i jakie zastosowania ma każda z nich. Poza tym eksperci pokażą różne rodzaje skał i wyjaśnią, jak wykonuje się pomiar twardości minerałów.

Globalna wioska. Komunikacja
Jesteście ciekawi, jak długo przesłane życzenia podróżują na drugi koniec Ziemi? Dowiecie się tego od Zespołu Badawczego Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych. Członkowie zespołu pokażą też, jak projektuje się sprzęt telekomunikacji na satelitach. Poza tym naukowcy z tej ścieżki udowodnią, że można pisać oczami przy pomocy... mrugania. Będzie to możliwe dzięki Instytutowi Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.

Taki klimat. Klimat i pogoda na Ziemi
Zapoznamy się z podstawami zjawisk meteorologicznych, czyli m.in. dowiemy się, jak powstają chmury i co sprawia, że pada deszcz. Będzie można na własne oczy zobaczyć konwencję i skutki działania dwutlenku węgla. Zobaczymy też, dlaczego coraz cieplejsze lata zwiastują dla Polski poważne problemy.

Historia skamieniała. Paleontologia i paleobiologia
Muzeum Ziemi PAN pokaże nam czaszkę mamuta, który kiedyś mieszkał na naszym terenie, a dzięki technologii holograficznej zobaczymy zwierzę w całej okazałości. Poza tym będziemy mogli przekonać się, jak wygląda czaszka nosorożca włochatego oraz inne fragmenty ssaków z epoki lodowcowej. Prześledzimy także proces preparowania skamielin konieczny do tego, aby móc je wykorzystać w badaniach naukowych i muzealnictwie. Poza tym naukowcy wyjaśnią, jak to się dzieje, że kawałek ssaka może stać się skamieniałością.

_______________________


_______________________

Ziemia, planeta ludzi. Mieszkańcy Ziemi
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW wspólnie z uczestnikami pikniku sprawdzi, ile różnych kultur splata się na stadionie podczas tej imprezy. Podczas spotkań z archeologami i orientalistami zbadamy ślady, które zostawiają na Ziemi przedstawiciele różnych kultur. Zaprezentowane zostaną też najnowsze odkrycia polskich naukowców.

Życie na ziemi. Biologia i medycyna
Wszyscy, którzy są ciekawi, jak to się stało, że na Ziemi znalazło się życie i jak ono ewoluowało, powinni wybrać tę ścieżkę. O pierwszych kręgosłupach i ich narodzinach opowiedzą badacze z Wydziału Biologii UW, a eksperci ze Szpitala Klinicznego im ks. Anny Mazowieckiej o budowie ludzkiego ciała. Zobaczymy też najnowsze rozwiązania stosowane w medycynie, m.in. dowiemy się, w jaki sposób sztuczne zastawki pomagają w kłopotach pacjentom, lekarzom i ewolucji.

Poradnik użytkownika. Atrakcje dla dzieci
Osobne atrakcje przygotowano dla najmłodszych uczestników 21. Pikniku Naukowego. Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH zaprezentuje różne rodzaje skał i przedstawi podstawy nauk ścisłych. Kiedy już potrenujemy nasz mózg, przyjdzie pora na zajęcia zręcznościowe, które poprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego. Dzieci będą mogły sprawdzić swoją skoczność, koordynację i proporcje ciała. Nie zabraknie też czegoś dla ducha - atrakcje zapewni Muzeum Narodowe.

Zmieniać żeby zachować. Biotechnologia w służbie planety
Dowiemy się, jak wygląda życie w laboratorium biotechnologicznym. O pracy z roślinami opowiedzą członkowie Koła Naukowego Biotechnologów SGGW, którzy pokażą nam m.in. jak zmienia się budowa rośliny w kolejnych fazach wzrostu. Ciekawie będzie też w namiocie Centrum Nauki Kopernik. Tam będą czekać naukowcy, którzy odpowiedzą na pytania, zobaczymy marsz pantofelków, a nawet połączymy w pary wirusy i przeciwciała.

Czytaj też: Piknik Olimpijski, Warszawa 2017. Skocznia narciarska i lodowisko w środku wiosny [ZA DARMO]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto