Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Świętojański na Podzamczu. Wywróż sobie przyszłość i stwórz największy wianek

baw
Piknik Świętojański na Podzamczu. Wywróż sobie przyszłość i stwórz największy wianek
Piknik Świętojański na Podzamczu. Wywróż sobie przyszłość i stwórz największy wianek Bartłomiej Ryzy
Aleja wróżb, jarmark rzemiosł historycznych, wycieczki łodziami po Wiśle, uczta świętojańska, koncerty i wiele innych atrakcji będzie na was czekać 24 czerwca. Na Podzamczu odbędą się tradycyjne Wianki nad Wisłą, a wraz z nimi Wielki Piknik Świętojański.

Na Podzamczu w Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, gdzie każdy będzie mógł twórczo spędzić dzień, a wieczorem posłuchać koncertu gwiazd i zobaczyć spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Świętojańskie wianki

Od godz. 14 będziecie mogli wziąć udział w warsztatach florystycznych, podczas których poznacie metody plecenia i przybierania wianków z żywych kwiatów, bibuły i innych ozdób. Przez cały dzień będzie można również przyłączyć się do wspólnego plecenia największego Warszawskiego Wianka Świętojańskiego. Około godz. 18.30 korowód wszystkich uczestników imprezy wyruszy w stronę Wisły z Warszawskim Wiankiem Świętojańskim, a około 19.30 wianek odpłynie w dół rzeki w kierunku mostu Gdańskiego.

– Naszym zadaniem jest namówienie warszawiaków na spotkanie ze świętojańską tradycją i historią. W centrum współczesnego miasta tworzymy miejsce, które przypomina mieszkańcom Warszawy o zapomnianych zawodach, nadwiślańskiej kuchni oraz muzycznych korzeniach – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia.

Piknik Świętojański
Piknik Świętojański został tak pomyślany, aby każdy, kto przyjdzie na Podzamcze, znalazł dla siebie coś ciekawego. Odwiedzając Jarmark Historycznych Rzemiosł, będziecie mogli poznać starodawne, często nieuprawiane już zawody i wziąć udział w animowanych zabawach. Spacerując aleją targową, na 17 stanowiskach rzemieślniczych w namiotach z drewna i lnu, spotkacie: powroźnika, garncarza, zielarza, tkacza, szewca, wikliniarza, kaletnika, rogownika, cieślę i kowala. To znakomita okazja, by zobaczyć, jak w dawnych czasach ręcznie się mełło mąkę, z której następnie zagniatano ciasto na chleb i podpłomyki. Do chrupiącego pieczywa własnoręcznie będziecie mogli ubić masło w maselnicy.

Zobacz także: Wianki nad Wisłą 2017. Wiemy, kto zagra w tym roku na Podzamczu

Skoro mowa o wydarzeniach Nocy Świętojańskiej, to nie może zabraknąć magii i ludowych wierzeń. Od zielarza dowiecie się o symbolice i wykorzystaniu ziół. Na miejscu spotkacie też wróżki i ludową bajarkę, która przeniesie was w świat prastarych baśni. Wśród tradycyjnych obrzędów sobótkowych nie może zabraknąć szukania kwiatu paproci czy skoków przez ogień. Wszystko to przy akompaniamencie kapeli ludowej grającej na dawnych instrumentach. W czasie pikniku odbędzie się również widowisko teatralno-obrzędowe pt. „Na Świętego Jana”.

Podczas Pikniku Świętojańskiego będziecie mogli również poczuć atmosferę dwudziestolecia międzywojennego i poznać warszawski folklor na prawdziwym Kercelaku, gdzie będzie można znaleźć przysłowiowe mydło i powidło.
- Na placu zabaw zagramy na świeżym powietrzu w gry naszych dziadków i pradziadków, którzy nie znali konsol i internetu, pokopiemy w „Zośkę”, poskaczemy w gumę, zagramy w klasy oraz poznamy wiele dawnych zabaw miejskich i wiejskich - zachęcają do wspólnej zabawy organizatorzy tego wydarzenia.

To jednak nie wszystkie atrakcje. W Parku Multimedialnym powstanie specjalne miasteczko rowerowe, w którym zobaczycie cyklistów na bicyklach. Będzie równiez możliwość przejechania się rikszą, a nawet zobaczymy pokaz parzenia herbaty na bicyklu. A po południu będziecie mogli podszlifować zdolności taneczne „na dechach” i posłuchać koncertu zespołu Marii Pomianowskiej.

Koncert i fajerwerki
Na zakończenie wielkiego pikniku świętojańskiego odbędzie się koncert. W tym roku wydarzenie uświetni występ DJ Afrojacka, jednego z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych artystów światowego formatu, nagrodzonego Grammy producenta, autora tekstów i DJ-a. Na dużej scenie wystąpią: zdobywca tegorocznego Fryderyka w kategorii „Album roku hip-hop” O.S.T.R., warszawski duet tworzący muzykę elektroniczną Xxanaxx, a w klimat reggae przeniesie nas nieokiełznany zespół Vavamuffin.

Widownia będzie miała również okazję posłuchać obchodzącej 35-lecie formacji T.Love. Co więcej, może to być jedna z ostatnich okazji, ponieważ, jak poinformował ostatnio Muniek Staszczyk, zespół od 2018 roku zawiesza swoją działalność.

Na wielki finał o północy niebo nad Wisłą rozświetli pokaz sztucznych ogni. Kulminacyjnym momentem podniebnego spektaklu będzie wystrzelenie przygotowanego na tę okazję napisu: „I <3 Warsaw”.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto