Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Oswoić się z wózkiem

Michał Nicpoń
Urzędnicy sami usiedli na wózki inwalidzkie i poznawali metody pomocy niepełnosprawnym
Urzędnicy sami usiedli na wózki inwalidzkie i poznawali metody pomocy niepełnosprawnym Michał Nicpoń
Z perspektywy wózka inwalidzkiego świat wygląda zdecydowanie inaczej, a wykonanie zwykłych na pozór czynności sprawia duży problem. O tym jak pomagać osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach, przez cztery tygodnie uczyli się pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, pilskiego starostwa i Domów Pomocy Społecznej funkcjonujących w powiecie.

– Mamy lukę w edukacji w kierunku pomocy osobom niepełnosprawnym. Szkoły wyższe czy policealne nie kształcą w tym zakresie. Przez to właśnie często nawet osoby, które teoretycznie powinny mieć bardzo dużą wiedzę na ten temat, to znaczy rehabilitanci, lekarze czy pielęgniarki, dopiero od nas dowiadują się, w jaki sposób należy pomagać tym ludziom – mówi Dariusz Szpynda, prezes Fundacji Instytutu Kształcenia Kadr, organizator szkolenia.

I trudno się z nim nie zgodzić, gdyż sam na wózku inwalidzkim się porusza, problemy osób niepełnosprawnych odczuwa więc na co dzień na własnej skórze.
Szkolenie było nietypowe. Jego uczestnicy sami wcielali się w rolę niepełnosprawnych, zasiadali na wózkach, próbowali się na nich poruszać i pokonywać przeszkody. Inni im pomagali. Poczuli więc dobrze, że niepełnosprawnym nie jest lekko.

– Szkolenie miało na celu nauczyć ich przede wszystkim tego, w jaki sposób pomagać osobom niepełnosprawnym. Przenieść z wózka na krzesło, na łóżko, jak zachować się w sytuacji, gdy osoba na wózku przewróci się. To podstawowe techniki asekuracji i pomocy – wyjaśnił Szpynda.
Mało tego – uczestnicy szkolenia mieli okazję przećwiczyć wszystkie te zachowania również w terenie, podczas zajęć praktycznych w różnych rejonach miasta. Dodatkowo otrzymali skrypty i filmy szkoleniowe, dzięki którym wiedzę będą mogli jeszcze utrwalać.

Niedługo z podobnych szkoleń w Pile będą mogły skorzystać również same osoby niepełnosprawne. Profil warsztatów będzie oczywiście nieco inny.
– Będziemy uczyć, jak powinno się na wózku inwalidzkim jeździć. Jak najłatwiej i najbezpieczniej pokonywać bariery architektoniczne – zapowiada Dariusz Szpynda.

Szkolenie dla pracowników, to niejedyne z działań, jakie pilskie starostwo podejmuje, by ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Do końca roku również jego siedziba przy al. Niepodległości mocno się zmieni w tym kierunku. Znikną bariery architektoniczne. Na parterze podłoga podniesiona zostanie o prawie pół metra i z równa się z poziomem bocznych korytarzy, a na wszystkie piętra urzędu będzie można dostać się windą.

Za przystosowanie wnętrz budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych powiat zapłaci ponad 590 tysięcy złotych. Do czasu zakończenia prac do budynku starostwa można dostać się nowym wejściem (przez Wydział Komunikacji) lub też wybrać wejście z tyłu budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto