Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: w parafii pw. Św. Rodziny kolędę zamówisz przez internet

Tomasz Borysewicz
Za pomocą adresu e-mail lub portali społecznościowych można zamówić kolędę w pilskiej parafii Świętej Rodziny.

Takie rzeczy tylko u salezjanów - tak parafia Świętej Rodziny w Pile reklamuje swój nowy pomysł. Wierni z parafii mogą zamówić wizytę duszpasterską za pośrednictwem specjalnie przygotowanego adresu e-mail lub przez prywatne wiadomości na portalach społecznościowych.

- Staramy się wychodzić naprzeciw naszym parafianom, którzy często są zapracowani i nie zawsze przyjmują kapłana, który przychodzi pobłogosławić ich domy - tłumaczy idee kolędy zamówionej przez internet ks. Janusz Zdolski, salezjanin z kościoła Świętej Rodziny w Pile.

Jak informują kapłani z tej parafii, aby zamówić kolędę nie trzeba mieszkać na jej terytorium. Salezjanie odwiedzą każdy dom w Pile, choć nie będzie to wizyta duszpasterska z prawdziwego zdarzenia, bo nie będą mogli zrewidować kartotek parafialnych. Księża z chęcią pomodlą się jednak z wiernymi sympatyzującymi ze Świętą Rodziną.

Wyznaczony dzień kolędy nie zawsze pasuje wiernym, stąd nowy pomysł księży. W wielu parafiach w Polsce wizyty są przeprowadzane przez cały rok, w innych już w adwencie, choć na tzw. kolędę uzupełniającą przeważnie jest wyznaczony jeden konkretny dzień. Święta Rodzina z Piły zadeklarowała, że odwiedzi swoich wiernych nawet w lipcu czy sierpniu.

Z takiej możliwości skorzystało w zeszłym roku kilkanaście rodzin. W tym jest już pierwsza osoba, która ze względu na wyjazd "zamówiła" kolędę w połowie lutego.

- Ważne jest aby przyjąć kapłana i czuć więź z parafią. Ksiądz przychodzi, przede wszystkim spotkać się z rodziną, pomodlić, porozmawiać na różne tematy: wiary, duszpasterstwa i problemów. Dla rodziny powinien być to dzień wyjątkowy - dodaje ks. Zdolski.

W największej parafii w Pile okres kolędowy właśnie się rozpoczął. Od 2006 roku liczba przyjmujących kolędę utrzymuje się tam mniej więcej na tym samym poziomie: na liczącą 15 tys. wiernych parafię kapłana przyjmuje około 9 i pół tysiąca osób.

>>> Zobacz też: Łobżenica: orszak Trzech Króli przeszedł przez miasto

Niestety, jak zauważają księża, dla sporej części osób kolęda to tylko przekazanie ofiary pieniężnej na kościół

- Owszem, wierni przy okazji wizyty duszpasterza składają ofiarę na kościół, przede wszystkim na różne inicjatywy, które dana parafia podejmuje. Nie jest to jednak najważniejszy punkt wizyty duszpasterskiej i nie wierzę, żeby kapłani przez ten pryzmat spoglądali na kolędę - dzieli się spostrzeżeniami ks. Zdolski. I dodaje, że jeśli widzi, że rodzina potrzebuje pomocy to zostawia kopertę, którą od niej otrzymał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto