Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwnice Starego Miasta będą wyremontowane do końca roku. Renowacja bruku w 2013

Magdalena Kowalewska
Fot. Bruno Fidrych / Polskapresse
W grudniu 2011 roku możemy spodziewać się zakończenia renowacji staromiejskich piwnic i ich adaptacji na cele kulturalne. Stworzą „Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta”. To najpoważniejszy remont od momentu odbudowania Starego Miasta po II wojnie światowej. Jak okazuje się pomieszczenia kryły w sobie wiele historycznych skarbów. W 2013 roku planowany jest także gruntowny remont bruku na Starym Mieście.

- Wszystkie odrestaurowane piwnice mają na celu przyciągnięcie i zainteresowanie turystów krajowych i zagranicznych, a także mieszkańców Warszawy atrakcjami znajdującymi się na Szlaku Kulturalnych Piwnic Warszawy – mówi dla serwisu warszawa.naszemiasto.pl - Aleksandra Derc - Jasińska z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Interaktywna historia i zajęcia dla każdego!

W odrestaurowanych staromiejskich pomieszczeniach każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto planuje zorganizować w piwnicach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Staromiejskiego Domu Kultury zajęcia kulturalne i edukacyjne, w tym spektakle teatralne, imprezy muzyczne, literackie i artystyczne. Piwnice tych obiektów zostały uroczyście otwarte w grudniu ubiegłego roku.

W podziemiach Starego Miasta przy ul. Brzozowej 11/13 powstanie również pierwsze w Polsce Centrum Interpretacji Zabytku. - W sposób interaktywny zostanie przybliżona historia zniszczeń zespołu zabytkowego Starego Miasta oraz historia odbudowy i wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zapowiada Urząd Miasta.

Czytaj także: Otwarto odnowione piwnice na Starówce

W tym samym budynku powstanie Centrum Informacji Turystycznej, którego głównym zadaniem będzie promocja „Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta” wśród innych szlaków turystycznych Starego Miasta. W centrum będziemy mogli dowiedzieć się o wszelkich wydarzeniach odbywających się w zabytkowych piwnicach oraz zakupić na nie bilety.

- Przewiduje się, że piwnice przy ul. Brzozowej 11/13 będą również stanowić Centrum Interpretacji Miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zapowiada Agnieszka Derc-Jasińska.

Tajemnicze skarby piwnic

Warto podkreślić, że w czasie trwania remontów znaleziono wiele cennych historycznie przedmiotów, którymi są pojedyncze średniowieczne monety oraz skarb 1211 srebrnych monet z połowy XVII w. Odkryto także pochodzące ze średniowiecza piece, latrynę, fajki, a także ceramikę i naczynia drewniane.

- Podobnych znalezisk jak fajki i naczynia dokonano także przy ul. Boleść 2 oraz przy ul. Jezuickiej 4. Zwiększają one wiedzę na temat obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym bardziej należy pamiętać, że sam remont piwnic daje już możliwość odkrycia i udostępnienia turystom, a także mieszkańcom zabytkowych, oryginalnych, średniowiecznych fragmentów miasta – zaznacza rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Wielkim zaskoczeniem było również odkrycie drugiego poziomu piwnic mieszczących się na Rynku Starego Miasta 28-42.

Zakończenie renowacji piwnic znajdujących się przy na Rynku Starego Miasta 28-42 oraz przy ul. Boleść 2 i Brzozowej 11/13, w których trwają obecnie zaawansowane prace budowlane planowane jest na grudzień 2011 roku.

Projekt „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” realizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa i współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.


"Spojrzenia na warszawskie getto" nowa książka Jacka Leociaka

Remont bruku w 2013 roku

To nie jedyne inwestycje na Starym Mieście. W 2013 roku Zarząd Terenów Publicznych przewiduje gruntowny remont bruku. Według zaleceń konserwatora zabytków wszystkie elementy kamienne pozostaną nienaruszone. Natomiast elementy betonowe, głównie chodniki, zostaną wymienione na kamienne.

Dlaczego dopiero za dwa lata możemy spodziewać się tych prac? – Musimy wcześniej zrealizować projekty architektoniczne. Poza tym termin ten związany jest z budżetem, który zakłada renowację ulic Starego Miasta dopiero w późniejszych latach – mówi Stanisław Groszkowski z Zarządu Terenów Publicznych.

Niedawno została przygotowana koncepcja renowacji bruku po uprzednim zorganizowaniu konsultacji społecznych, które wykazały aprobatę na remont starych, zniekształconych powierzchni. Na pytanie, czy mieszkańcy Starówki i przebywający tam turyści spotkają się z utrudnieniami w czasie remontu bruku, Stanisław Groszkowski odpowiada: - Utrudnienia zapewne pojawią się jak przy każdym remoncie. Ale jeśli chcemy wykonać prace dokładnie i starannie, nie da się ich uniknąć.

Zarząd Terenów Publicznych dwa razy w roku podejmuje rozmowy z właścicielami sieci kanalizacyjnych, gazowych i innych na temat uszkodzeń nawierzchni. Wspólnie ustalają, jakie prace powinny być najszybciej wykonane.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto