Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKiN Warszawa - 9. rocznica "czarnego dnia polskiej kultury". Obiekt wciąż budzi kontrowersje

PM
PKiN Warszawa - 9. rocznica "czarnego dnia polskiej kultury".
PKiN Warszawa - 9. rocznica "czarnego dnia polskiej kultury". Szymon Starnawski
2 lutego minęło 9 lat od kiedy Pałac Kultury i Nauki został wpisany do rejestru zabytków. Najwyższy budynek w Polsce dla wielu jest rozpoznawalnym na całym świecie symbolem naszego kraju, a dla innych to wciąż kontrowersyjna pozostałość po smutnym dla Polski okresie.

W latach 50-tych PKiN po 38 miesiącach budowy został oddany do użytku jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Obiekt został wybudowany według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Inspirację czerpano od moskiewskich drapaczy chmur, a te z kolei budowane były na wzór amerykańskich wieżowców.

Pałac Kultury i Nauki razem ze wspornikiem antenowym, który stanowi jego integralną część, jest najwyższym budynkiem w Polsce. Dzisiaj mieści się w tym miejscu kilka firm, kino, teatr, księgarnia, klub sportowy a nawet uczelnia wyższa Collegium Civitas.

Kiedy 9 lat temu podjęto decyzję o wpisaniu PKiN na listę zabytków, niektórzy uznali to za czarny dzień polskiej kultury. Decyzja warszawskiego konserwatora zabytków wywołała sprzeciwów grupy 70 osób ze świata mediów, nauki i kultury. Wystosowano nawet list protestacyjny do Prezydenta RP, w którym proszono o interwencję i cofnięcie decyzji.

Protestujący argumentowali, że Pałac jest symbolem zniewolenia Polski przez sowieckie imperium, jest znakiem upokorzenia narodu polskiego i wyrazem pogardy dla kraju okupowanego w latach PRL. Sugerowano, że dalsze losy PKiN powinny zostać rozstrzygnięte w sejmie, a być może nawet w referendum, gdyż jest to kwestia wyrastająca poza Warszawę.

Ostatecznie protesty nie przyniosły powodzenia, chociaż sprawa Pałacu Kultury i Nauki co jakiś czas odżywa przy okazji politycznych rozgrywek. Pomimo kontrowersji związanych z intencjami wybudowania obiektu, PKiN stanowi jeden z niewielu zachowanych w całości przykładów architektury realizmu socjalistycznego w Warszawie.

Dzisiaj Pałac w zależności od okoliczności oraz obchodzonych świąt zmienia swoje kolory i zdobi centrum Warszawy. Czy wyobrażacie sobie stolicę bez tego obiektu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto