Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Centralny z umową na dokumentację. Wkrótce poznamy projekt miejskiego skweru

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Plac Centralny z umową na dokumentacje. Wkrótce poznamy projekt miejskiego skweru
Plac Centralny z umową na dokumentacje. Wkrótce poznamy projekt miejskiego skweru UM Warszawa
Plac Centralny coraz bliżej. Jest już koncepcja jego zagospodarowania, właściwy projekt poznamy za 60 tygodni. Później zaś ruszy budowa. Otoczenie Pałacu zyska sporo zieleni, ale także miejsc upamiętniających nieistniejące już kamienice, czy miejsce, w którym przebiegało warszawskie getto. Dalsza część tekstu poniżej.

Poznaliśmy dokładną koncepcję zagospodarowania Placu Centralnego przy Pałacu Kultury i Nauki. Umowa na dokumentację projektową ma zostać podpisana jeszcze w lutym. Od tego czasu wykonawca będzie miał 60 dni na przygotowanie projektu. Autorami wybranej w konkursie koncepcji są są Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen.

ZOBACZ TEŻ: Miss Egzotica 2019. Poznaliśmy najpiękniejszą egzotyczną Polkę. Zobaczcie zdjęcia z wielkiego finału

Zobacz też: Miss Warszawy 2018 - poznaliśmy najpiękniejszą warszawiankę. Tak wyglądała uroczysta gala [ZDJĘCIA]

Miss Egzotica 2019. Poznaliśmy najpiękniejszą egzotyczną Pol...

Wedle projektu, pod Pałacem Kultury i Nauki ma pojawić się staw, nawiązujący kształtem do dziedzińca kamienica, która znajdowała się w tym miejscu przed wojną. Obok zbiornika wodnego pojawią się także brukowane chodniki i obrysy starych kamienic wykonane z trawników. W miejscu, gdzie znajdował się mur getta zobaczymy pas czerwonych cegieł.

- Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców. Już powstaje tzw. zielona aorta z kwiatami i krzewami nad tunelem linii średnicowej PKP wzdłuż al. Jerozolimskich, teraz pora na plac Defilad. Poprzednicy pracowali, by przygotować różne inwestycje na centralnym placu Warszawy. Przed nami ich realizacja, krok po kroku zmienimy miasto wokół Pałacu Kultury i Nauki – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Jednak to dopiero początek, bo Plac Centralny ma być przede wszystkim miejscem do wypoczynku. Ozdobi go więc 40 ławek, krzeseł i ław w otoczeniu zieleni. Będzie można tu odpocząć w otoczeniu przyrody i zabytków poprzedniej epoki. Wykonawcy nie planują bowiem usunięcia z projektu m.in. kamiennej trybuny stojącej u stóp pałacu. Zostanie poddana renowacji i finalnie wróci na swoje miejsce.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto