Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płać więcej za prąd lub zmień dostawcę

gonzo19
gonzo19
Od stycznia warszawiacy zapłacą więcej za energię elektryczną. RWE Stoen podnosi opłaty za prąd. Można jednak zaoszczędzić, zmieniając dostawcę energii.

– Zmiana ceny wynika przede wszystkim ze wzrostu obowiązku zakupu energii zielonej i produkowanej w skojarzeniu oraz 20 proc. wzrostu kosztów zakupu energii pochodzącej z tych źródeł – informuje o powodach podwyżki Karolina Tyniec-Margańska z RWE Stoen.

Podwyżki oznaczają, że od 1 stycznia 2010 r. mieszkaniec Warszawy zapłaci miesięcznie za prąd o blisko 2 zł więcej. RWE Stoen wprowadza podwyżkę po decyzji sądu apelacyjnego z listopada, który stwierdził, że firmy energetyczne mają prawo same ustalać ceny energii, bez zatwierdzania ich przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podwyżki to problem nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i dla instytucji, takich jak szpitale. – Dla nas to będzie duże utrudnienie, bo mamy już podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który nie uwzględnia podwyżek – mówi Agnieszka Jeziorka, rzecznik Szpitala Bródnowskiego.

To jeszcze nie koniec batalii o niższe ceny. Prezes URE wszczął postępowanie administracyjne, które ma doprowadzić do tego, że dostawcy energii znów musieliby zatwierdzać swoje taryfy w urzędzie. Jednak do czasu zakończenia postępowania wyrok sądu apelacyjnego jest ważny i firmy energetyczne mogą wprowadzać podwyżki.

Można płacić mniej?

– Będziemy chcieli szybko zakończyć postępowanie – zapewnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. – Wykażemy, że rynek energetyczny w Polsce nie jest konkurencyjny. Jest mało przejrzysty, brak jest wielu jednolitych procedur – wyjaśnia Głośniewska.

Chodzi o to, że chociaż od ponad dwóch lat Polacy mogą zmieniać dostawcę energii i szukać tańszego, to jednak rzadko to robią. – Sprzedawcy energii nie są zainteresowani, aby wyjść ze swoją ofertą do klienta. Zupełnie inaczej niż np. operatorzy telefonii komórkowej, którzy oferują klientom coraz to nowe promocje i obniżki. W przypadku energii elektrycznej, to my musimy podjąć wysiłek, aby znaleźć dla nas korzystną ofertę – podkreśla Głośniewska.

Zmieniając dostawcę energii możemy nie tylko mieć niższe ceny. – Dla niektórych ważna będzie jakość obsługi klienta, dla innych rozwiązania ekologiczne stosowane przez firmę – uważa rzecznika URE.

Jak zmienić dostawcę energii elektrycznej?*

Krok 1 - Odbiorca zawiera umowę sprzedaży z nowym sprzedawcą
Sprawdź listę przedsiębiorstw sprzedających energię

Nowa umowa sprzedaży powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży.

UWAGA: zapytaj nowego sprzedawcę o możliwość zawarcia umowy kompleksowej (zastępującej dwie umowy – handlową i dystrybucyjną)

Krok 2 - Odbiorca wypowiada umowę sprzedaży dotychczasowemu sprzedawcy
Ten krok może wykonać nowy sprzedawca. W przypadku, gdy sprzedawcą dotychczasowym była spółka dystrybucyjna, odbiorca wypowiada tzw. umowę kompleksową, czyli obejmującą zarówno warunki sprzedaży energii elektrycznej jak i świadczenia usługi dystrybucji.

Krok 3 - Odbiorca zawiera umowę o świadczenie usługi dystrybucji
Ten krok może wykonać nowy sprzedawca. Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy sprzedaży z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Umowa ta wchodzi w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej.

Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony i nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.

Krok 4 - Odbiorca informuje operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu nowej umowy sprzedaży
W niektórych przypadkach ten krok może wykonać sprzedawca z upoważnienia odbiorcy. Zgłoszenie (może być wymagane pisemne) powinno zawierać:
a) określenie stron nowej umowy sprzedaży,
b) termin obowiązywania umowy,
c) planowane ilości dostaw energii,
d) określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe
(najczęściej będzie nim nowy sprzedawca),

Krok 5 - Dostosowanie układów pomiarowo—rozliczeniowych (liczników)
Tu też odbiorca może korzystać z pomocy nowego sprzedawcy. W zależności od wielkości zużycia energii zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo - rozliczeniowego. Koszty dostosowania układu ponosi właściciel układu.

W przypadku odbiorców przyłączonych do sieci o niskim napięciu, liczniki należą do operatorów systemów dystrybucyjnych. W przypadku tych odbiorców, brak licznika z rejestracją i transmisją danych nie stanowi przeszkody w zmianie sprzedawcy.

Krok 6 - Odczyt licznika i rozliczenie końcowe ze „starym” sprzedawcą
W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży (czyli w dniu zmiany sprzedawcy) operator systemu dystrybucyjnego zobowiązany jest dokonać odczytu układu pomiarowego.
W przypadku liczników uniemożliwiających transmisję danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie powinien nastąpić później niż w ciągu 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy.

Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy w określonym terminie (do 5 dnia następnego miesiąca).
Na tej podstawie sprzedawcy wystawią odbiorcy faktury. Dotychczasowy sprzedawca przygotuje rozliczenie końcowe.

*Źródło: UKE


Zobacz również:
Możesz już naładować elektryczny samochód
Awaria prądu na Żeraniu
Prąd wraca do Warszawy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto